Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Dluhopisy, investice, která nikdy neztratí na kráse

Investice Saxo Bank 04.11.2015 | 20:30 1 Komentář

Obchodování s dluhopisy je jedním z nejstarších a nejznámějších způsobů finančních investic, který se s oblibou používá už více než tisíc let. Přestože dluhopisy tak trochu postrádají kouzlo a adrenalin spojený s akciemi nebo měnovými trhy, udržují si stálý zájem investorů.

Pro firmu nebo organizaci je vydávání dluhopisů způsobem získání finančních prostředků. Nákupem dluhopisů investor oné firmě či organizaci v podstatě půjčuje částku, která se rovná jeho investici s tím, že dle dohody bude investorovi jeho půjčka splacena v předem určený čas. V mezidobí od vydání dluhopisu k výplatě získává investor splátky úroků, takzvané „kupóny“.

Zisk investora, neboli „výnos do splatnosti“, definuje celkový výnos jako procento jeho původní investice a tato částka se může lišit podle rizikového profilu firmy nebo organizace, která dluhopisy vydala. Investice do dluhopisů může představovat dobrý způsob diverzifikace portfolia. V Saxo Bank nabízíme možnost obchodovat s více než 7 000 různými dluhopisy.

Vysoké versus nízké výnosy

Dluhopisy s vysokým výnosem mají tu výhodu, že investorovi nabízejí vyšší výnos ve formě kupónů, avšak s vyšším rizikem neplnění. Vysoké výnosy na firemních dluhopisech naznačují, že firma nepatří k těm nejkvalitnějším a je zde větší šance, že investor kupóny a splátku jistiny nakonec nedostane. 

Naproti tomu dluhopisy s nízkým výnosem mají sice nižší hodnotu kupónů, avšak současně nabízejí daleko nižší riziko neplnění a vyšší šanci, že proběhnou všechny výplaty, pokud investor podrží dluhopisy až do jejich splatnosti.

Při rozhodování, do jaké firmy nebo organizace investovat ve formě dluhopisů, je nutné si pečlivě prostudovat hodnocení úvěruschopnosti dané firmy a zvážit riziko neplnění. Organizace s hodnocením „BB“ a nižším jsou považovány za nekvalitní; nejvyšší hodnocení, které může firma získat, je „AAA“. Společnosti s vysokým hodnocením obvykle nabízejí dluhopisy s nižším výnosem než ty firmy, které mají hodnocení slabší. Je jasné, že investice do dluhopisů s vyšším výnosem je rizikovější, je tak třeba pečlivě prostudovat důvody vedoucí k těmto vyšším výnosům.

Příležitosti na rozvíjejících se trzích

Za posledních pět až deset let byly investice na rozvíjejících se trzích velmi žádané a obrovský růst a investiční příležitosti na nové trhy přilákaly všechna velká jména ze světa mezinárodních financí, například země BRIC. Nic ale netrvá věčně a v posledních třech měsících tyto trhy fungují v režimu strachu, což vedlo k masivní nechuti k riziku na rozvíjejících se trzích.

Zatímco dříve rozvíjející se trhy vykazovaly dvouciferný růst, nyní se ukazuje, že toto tempo není dlouhodobě udržitelné a tyto trhy se vracejí k nižším hodnotám. Pozornost médií soustředěná na tuto změnu ovlivnila prognózy pro rozvíjející se trhy a vytlačila tak výnosy dluhopisů rozvíjejících se trhů na vysokou úroveň, tedy značně nad všeobecně nízké výnosy v tomto prostředí. V mnoha případech však tyto vysoké výnosy nemají opodstatnění.

Kombinace pomalého růstu a špatných politických rozhodnutí vedla ke zvýšení rizika pro vládní dluhopisy na rozvíjejících se trzích oceněných v USD, ovlivnila však i firemní dluhopisy. Takové riziko má své opodstatnění, avšak v mnoha případech tento vliv neodpovídá skutečnosti, protože investoři mohou najít své příležitosti, pokud si pečlivě prostudují všechny nesrovnalosti. 

Díky tomu, že Fed stále ještě nedokázal zvýšit úrokové sazby, se domníváme, že odteď bude každý krok Fedu jen slabý a plytký, a je dokonce možné, že se zvýšení odloží až na rok 2016. Pokud k tomu skutečně dojde, mohou se na trzích s dluhopisy objevit nové příležitosti, protože celkové riziko rozvíjejících se trhů v návaznosti na kroky Fedu bude nutné nacenit níže.

Politika Centrální banky a výkony evropských dluhopisů

Příležitosti se však nenacházejí pouze na rozvíjejících se trzích. Při říjnovém jednání Evropské centrální banky (ECB) o monetární politice ECB důrazně naznačila, že proti neustále nízké inflaci hodlá použít další monetární uvolňování. ECB ohlásila, že zvažuje jak snížení úroků na vklady, tak i skladbu nákupů dluhopisů, což by mohlo vést k delším lhůtám a vyššímu úvěrovému riziku. 

Tyto informace nepřekvapivě vedly k prudkému propadu výnosů vládních dluhopisů, zejména těch krátkodobých. Vzhledem k tomu, že Fed zřejmě zvýšení sazeb odkládá na neurčito, předpokládáme vysokou pravděpodobnost oživení finančních trhů před koncem roku. Předpokládá se, že evropské dluhopisy, které v poslední době vykazovaly dobré výsledky, budou investorům dělat radost i nadále.

Simon Fasdal, vedoucí obchodování s dluhopisy Saxo Bank

Jeden komentář: “Dluhopisy, investice, která nikdy neztratí na kráse”

  1. Pavel napsal:

    Protože politikou FED a ECB došlo ke snížení úroků na dluhopisech, nemůžeme čekat nic jiného než jejich zvyšování. A protože se s dluhopisy obchoduje, tak si každý raději koupí nový dluhopis s vyšším kuponem, než starší s nižším. Takže dluhopisy dlouhodobě nebudou nic moc vynášet. Jak investovat, to byste mohli zjistit v projektu jakbytbohaty (tečka) cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.