Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Dividendová vlna sílí

Makro 14.07.2016 | 11:28 0 Komentářů

Běžný účet platební bilance ČR v květnu skončil prozatím nejnižším letošním přebytkem necelé jedné miliardy korun. O pokles kladného salda vnější bilance země se postaraly především dividendy vyplácené firmami pod zahraniční kontrolou. Tentokrát do zahraničí zamířily zisky v objemu necelých sedmnáct miliard korun. 

Výplaty vysokých dividend nejsou žádným překvapením a to minimálně ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že pokračuje dividendová sezóna odstartovaná už v předchozích měsících. Tím druhým je skutečnost, že firmy v ČR v posledních letech zažívají období rekordní ziskovosti a dřív nebo později si tyto zisky chtějí akcionáři vyinkasovat. A to se děje právě nyní. I nadále totiž platí, že tuzemské přímé zahraniční investice jsou v mezinárodním srovnání nadprůměrně ziskové.

Ani další položky na běžném účtu se neodchylují od dřívějšího trendu: přebytkový zahraniční obchod se zbožím a službami a něco málo peněz poslaných do rozpočtu EU. Celkový trend běžného účtu se ani tentokrát nemění a tento účet shrnující toky z a do ČR směřuje k novému historickému přebytku přesahujícímu 1 % HDP. Tendence k růstu kladného salda ovšem v dalších měsících zpomalí s tím, že ten největší odliv dividend je stále ještě před námi. 

Odliv dividend má i jednu pozitivní stránku a sice by mohl zmírnit tlak na intervenční hranici a tedy i omezit potřebu centrální banky intervenovat. A nakonec čím méně bude muset ČNB intervenovat, tím méně „inovativní“ politiky se od ní budeme moci dočkat. 

Příliš změn nedoznal ani finanční účet platební bilance ČR. Příliv PZI zvolňuje s tím, jak se tuzemský trh nasycuje a rovněž s tím, jak se obecně mění i investiční klima v Evropě. O něco nižší zájem ze strany zahraničních investorů byl vidět na dluhopisovém trhu. Hra některých spekulantů na brzký exit z kurzového režimu prozatím skončila a tak i potřeba umisťovat jejich korunovou likviditu za každou cenu o něco poklesla. Fundamentálně se ovšem zas tak příliš situace nemění, i na červnových a červencových výsledcích může být vidět přeskupování finančních pozic zahraničních investorů v souvislosti s reakcí na výsledek referenda o Brexitu. Půjde však spíše o krátkodobé pohyby. 

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.