Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Devizové intervence ČNB pokračovaly nejspíš i v srpnu

Banky 06.09.2016 | 17:59 0 Komentářů

Data o vývoji bilance ČNB za období mezi 21. a 31. srpnem hlásí, že pohledávky české centrální banky vůči zahraničí opět výrazně vzrostly. Za samotnou poslední srpnovou dekádu se pohledávky ČNB vůči zahraničí zvýšily o 27,2 miliardy korun, což v eurovém vyjádření představuje mírně více než 1 miliardu euro. Za celý srpen pak pohledávky ČNB vůči zahraničí vzrostly o 65,3 miliardy korun, tedy zhruba o 2,4 miliardy euro, což je nejvýraznější měsíční nárůst od letošního února. 

Vývoj bilance ČNB tak naznačuje, že se česká centrální banka v srpnu musela vrátit na devizový trh a intervenovat proti posílení koruny, s cílem udržet českou měnu nad deklarovanou úrovní 27 korun za euro.

Koruna přitahovala zájem hráčů na devizovém trhu s tím, jak v průběhu srpna vyšla příznivá statistika o vývoji HDP České republiky, ČNB ve své prognóze ponechala příznivý výhled růstu české ekonomiky a bankovní rada zopakovala názor, že vystoupení z kurzového závazku se jeví jako pravděpodobné v polovině roku 2017.

Vize rýsujícího se ukončení kurzového závazku může vést k zájmu spekulantů o českou měnu i v dalších měsících a v takové situaci by ČNB musela i nadále korigovat vývoj kurzu koruny svými intervencemi na devizovém trhu.

Vždy je nutno mít na paměti, že růst zahraničních pohledávek ČNB může být dán i jinými faktory, než devizovými intervencemi. V srpnu samotném jistě vstoupil do hry i faktor konverze prostředků plynoucích do české ekonomiky z evropských fondů. Nicméně, i po započítání tohoto faktoru se zdá, že ČNB na devizovém trhu po delší době intervenovala ve větších objemech: za celý srpen bych v tuto chvíli odhadoval objem devizových intervencí v oblasti 2 miliard euro, další upřesnění bude možné hned tuto středu (7. září), kdy ČNB zveřejní údaje o srpnovém vývoji devizových rezerv.

Koruna v srpnu testovala úroveň 27 za euro s tím, jak se finanční trhy začaly méně obávat nejistot spojených s brexitem a pozornost se naopak poutala k překvapivě příznivým údajům o růstu HDP České republiky v letošním druhém čtvrtletí a k opakovaným vzkazům z ČNB, že coby pravděpodobný termín pro ukončení kurzového závazku se i nadále jeví zhruba polovina roku 2017, což již z pohledu finančních trhů není až tak daleko. Domnívám se, že pokud se data z české ekonomiky nezačnou výrazněji zhoršovat a ČNB bude i nadále naznačovat, že v polovině roku 2017 přestane intervenovat, tak se můžeme dočkat zájmu investorů o českou měnu i v dalších měsících. Co se týče aktuální formy české ekonomiky, tak zde chci zdůraznit, že čerstvě reportovaný propad průmyslové výroby a exportů za letošní červenec bych v tomto ohledu nebral jako nějaký závažný vzkaz, neboť výsledky za červenec byly ovlivněny extrémně nepříznivou kombinací kalendářních faktorů a načasování podnikových dovolených.

Jinými slovy: zdá se, že po klidném období, ohraničeném letošním únorem a červencem (data o červencových intervencích budou zveřejněna tuto středu, zde očekávám měsíční objem devizových intervencí blízký nule), se koruna znovu dostává do centra hledáčku devizových trhů a ČNB tak má s udržením svého kurzového závazku více práce, tj. musí na devizovém trhu aktivněji intervenovat

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.