Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Daňoví poplatníci, máme to za sebou!

Makro 10.06.2014 | 13:36 0 Komentářů

Cítíte dnes mimo horka nějakou změnu oproti normálu? Ne? Měli byste. Dnes je totiž Den daňové svobody, první den, kdy v letošním roce vyděláváme pro vlastní kapsu a ne pro potřeby veřejných financí. Dočkali jsme se o jeden kalendářní den dříve než v loňském roce. (Tisková zpráva: CETA)

„Veřejné výdaje v České republice dosáhnou letos takového objemu, že jsme na ně všichni společně a nerozdílně museli odpracovat 160 kalendářních dní. Den na to, tedy dnes, přichází přirozeně Den daňové svobody,“ vysvětluje Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), který na výpočtu Dne daňové svobody spolupracuje s Liberálním institutem. „Již můžeme říci, že v porovnání s některými – zejména jihoevropskými – zeměmi přečkala Česká republika post-krizové období a s ním spojený obrovský tlak na veřejné finance relativně dobře. Nicméně měli bychom se porovnávat s těmi nejlepšími – a například od nejsvobodnější Jižní Koreje nás dělí propastných 49 dní,“ upozorňuje Rod.  

Graf 1: Den daňové svobody v České republice (2000 – 2014)

clipboard076 Zdroj: www.dendanovesvobody.cz

Nejen výše uvedené srovnání zaznělo na mezinárodním semináři, který dnes při příležitosti vyhlášení Dne daňové svobody 2014 uspořádal Liberální institut v centru Prahy. Příspěvky jednotlivých přednášejících se jako nit vinulo téma neefektivity veřejných financí. Ekonom Ján Dinga z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS SK) ve svém příspěvku vyzdvihl hlavně neustálý tlak na zvyšování daní, které je vynuceno zbytečnými výdaji státu. „Na Slovensku pozorujeme neefektivnosti například v sociálním systému, ve kterém se rodičovské příspěvky vyplácí i rodinám s vyššími příjmy. Také dlouhodobě navrhujeme poctivý audit stovek státních institucí, který by odhalil rozšířené případy neefektivity a plýtvání ve slovenské veřejné správě.“ řekl Dinga.

Jonáš Rais, analytik z CETA představil novou metodiku evaluace činnosti poslanců Parlamentu České republiky. „Poslanci často hřeší na to, že jejich počínání v poslaneckých lavicích nikdo nesleduje. Například absence na důležitých jednáních ve sněmovních výborech a podvýborech, které také sledujeme, je zarážející – horší než u středoškoláků, známých to absentérů,“ zmínil Jonáš Rais.

Zajímavý příklad hodný následování představil Mihkel Lees z Ministerstva sociálních věcí z Estonska. Tamní dokonale propracovaný systém elektronické komunikace mezi veřejnými institucemi a obyvateli šetří náklady všude, kam se podíváte. „Jde o byrokracii bez papíru. Od zdravotnictví a efektivně předepisované lékařské předpisy přes jednoduché daňové přiznání až po elektronické volby – úspory vidíme všude, kam se podíváte. Nesporným plusem je i úspora času – čekání ve frontě na úřadech v Estonsku neexistuje,“ šokoval Mihkel Lees přítomné výčtem kladů e-government, který ulehčuje občanům život a zároveň limituje úředníky v neefektivnostech.    

Doufat, že i v České republice budou kroky pozitivním směrem pokračovat, rozhodně nestačí – je třeba politiky kontrolovat a systematicky vytvářet tlak. „Všichni si uvědomujeme, že Den daňové svobody je zjednodušený ukazatel. Ale právě v tom je jeho síla – má popularizovat fakt, že neexistuje analogie obědu zdarma a že sklon veřejných institucí utrácet a přerozdělovat je nekonečný. Mezinárodní srovnání ekonomických ukazatelů dokládají, že obyvatelé v  zemích s nižšími daněmi rychleji ekonomicky rostou, vytvářejí více pracovních míst a stávají se konkurenceschopnými,“ řekl Jiří Schwarz, předseda Akademické rady Liberálního institutu.

Graf 2: Mezinárodní srovnání Dne daňové svobody 2014

clipboard077

Zdroj: www.dendanovesvobody.cz


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.