Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Další úspěšný rok průmyslu za námi

Investice 06.02.2018 | 10:33 0 Komentářů

I konec roku byl pro tuzemské největší odvětví – průmysl – ve znamení velmi solidního růstu. Po zohlednění o dva dny nižšího počtu pracovních dní se průmyslová výroba zvýšila o 8,0 %. 


Hlavní zásluhu si na růstu průmyslu i tentokrát připsaly automobilky. Jejich produkce se v závěru roku zvýšila o více než deset procent a jak naznačují nové zakázky, boom automobilového průmyslu není zatím ještě u konce. Tento pozitivní závěr lze spojit s náběhem nových a úspěšných modelů, které si na saturovaném evropském trhu rychle hledají své místo.

Automobilovému průmyslu úspěšně sekunduje i další velký obor – a sice výroba elektrických zařízení, a to jak z pohledu růstu výroby, tak především nových zakázek.

Za celý loňský rok si tuzemský průmysl připsal dalších 5,7 % a stal se tak vlastně největším a současně i nejúspěšnějším odvětvím české ekonomiky. Jak už naznačily měkké ukazatele důvěry nebo indexy nákupních manažerů nebo dnes zveřejněné nové zakázky, úspěšně vstoupil průmysl i do nového roku.

Jeho hlavním problémem, který se ovšem v čase neustále prohlubuje, je nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců. Nakonec už i předchozí průzkumy několikrát potvrdily, že chybějící pracovníci jsou největší bariérou pro další růst průmyslových firem. Nejen proto, ale i s ohledem na možnosti evropské poptávky pro letošní rok, očekáváme zpomalení růstu průmyslu na přibližně 3,5 %.

Petr Dufek

ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.