Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

ČSOB v grantovém programu podpořila šest sociálních podniků

Banky ČSOB 19.06.2018 | 09:45 0 Komentářů

ČSOB ve spolupráci s organizací P3 – People, Planet, Profit, o.p.s. završila v květnu již pátý ročník grantového řízení Stabilizace sociálních podniků na podporu sociálního podnikání v České republice. Šesti vítězným sociálním podnikům rozdělila celkem 1 320 000 korun. Kromě přímé finanční podpory získal každý z podniků odborné poradenství přesně na míru svých potřeb.

Od zahájení programu v roce 2013 věnovala ČSOB celkem jedenatřiceti sociálním podnikům téměř 3,5 milionu korun. V letošním roce získal každý vítězný podnik finanční podporu ve výši 180 tisíc korun a odborné poradenství v hodnotě 40 tisíc korun určené k zefektivnění a dalšímu rozvoji své činnosti.

Jedním z vítězných projektů je Pekárna Na Plechu. Funguje od roku 2014 jako sedmé středisko organizace PFERDA z.ú. Pekárna má sídlo v Kvasinách, nedaleko Rychnova nad Kněžnou a zaměstnává osoby s mentálním postižením a duševním onemocněním. Mgr. Iva Laštovicová, fundraiserka a koordinátorka sociálních podniků, říká:Pekárna Na Plechu má omezené prostory, které neumožňují plně využít potenciál zaměstnanců a uspokojit rostoucí poptávku po našich výrobcích. Nedávno jsme získali možnost rozšířit stávající objekt o další místnosti. Na potřebné stavební úpravy jsme ale finance neměli. Díky grantovému programu ČSOB jsme mohli zvětšit balicí a skladovací prostory a navíc jsme získali cenné know-how v oblasti rozvoje obchodu a marketingu důležité pro stabilizaci provozu a dlouhodobé udržení pracovních míst. Výdělek v pekárně pomáhá našim zaměstnancům s mentálním postižením k jejich integraci do společnosti a v některých případech dokonce žít samostatným životem.“

Dalším podnikem, který vytváří vhodná pracovní místa pro lidi s duševním onemocněním, jsou Chráněné dílny Fokus Vysočina, s.r.o. Se svým projektem Bistro čistá duše realizuje dlouhodobý cíl vytvořit ucelený funkční komplex gastro služeb, tj. uvést do chodu systém výroby tradičních zákusků a lahůdek, jejich závoz ke smluvním odběratelům a prodej ve vlastním malém bistru v havlíčkobrodském regionu.

Získaný grant od ČSOB nám pomůže rozvíjet dovednosti našich zaměstnanců a zapojit je do ekonomicky zajímavé činnosti, místo aby byli jen pasívními příjemci sociální pomoci. Díky grantu získáme pro naši výrobu nové přístroje nutné pro gastroprovoz, nádobí a jednotné pracovní oděvy, čímž prezentujeme náš sociální podnik a zároveň zlepšujeme pracovní podmínky našich zaměstnanců. Oceňujeme také odborné konzultace ohledně tvorby reálného podnikatelského plánu a pomoc s nastavením správných prodejních cen. Těší nás, že jsme grant ČSOB získali a velmi si vážíme příležitosti pro náš další rozvoj,“ vysvětluje Karolína Brožová, projektová manažerka společnosti.

Mgr. Stanislav Hyrák, manažer a koordinátor projektů sociálního podniku Přirozenou cestou, s.r.o., vysvětluje, na co získaný grant použijí: „Název našeho projektu Dostanu se tam i na vozíku mluví za vše. Finanční příspěvek využijeme především na úpravu pracovních prostor tak, abychom umožnili osobám na invalidním vozíku bezpečně a v pohodlí vykonávat pracovní úkoly. Na rozdíl od klasických neziskových organizací, my fungujeme jako sociální podnik, tzn., že kromě zohlednění sociální stránky se musíme chovat jako každý jiný podnikatelský subjekt. Tak jak roste objem našich zakázek, vzniká možnost zaměstnat další lidi se zdravotním postižením. To s sebou nese ale také potřebu dalších stavebních úprav a na to bychom si vydělávali jen pomalu nebo bychom na některé investice nedosáhli vůbec.  Měli jsme proto velkou radost, že jsme uspěli v grantovém řízení ČSOB a mohli zlepšit pracovní prostředí našich zaměstnanců, zejména těch, co používají mechanický nebo elektrický vozík.

Sociální podnik Přirozenou cestou s.r.o. byl založen v roce 2011 a zaměřuje se na prodej zdravé výživy, doplňků stravy a dárkových předmětů. Od svého vzniku nabízí smysluplné pracovní uplatnění, sebevzdělávání a osobnostní rozvoj osobám se zdravotním postižením.

Grantový program Stabilizace sociálních podniků podporuje sociální podniky po celé České republice. Přihlásit se může každý alespoň dva roky fungující sociální podnik. Další ročník bude vyhlášen do konce června.

Tagy ČSOB P3 PFERDA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.