Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

ČSOB je partnerem evropského inovačního maratonu Greenhack, vyzývá k hledání úspor energie a vody

Banky 17.05.2021 | 11:49 0 Komentářů

Udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí promítá skupina ČSOB do všech svých aktivit. K ohleduplnému chování k přírodním zdrojům motivuje ostatní firmy i veřejnost. ČSOB je lídrem v dekarbonizaci, systematicky snižuje svou uhlíkovou stopu, nabízí zelené produkty a její budovy patří k nejekologičtějším v Evropě. Nově se banka jako partner zapojila do evropského inovačního maratonu Greenhack, její výzva je zaměřena na optimalizaci spotřeby vody a elektřiny v obytných domech.

„My jsme si do Greenhacku vybrali téma úspory vody a elektrické energie v domech a bytech. Chceme, aby se zelení inovátoři zaměřili nejen na technické řešení problému, ale aby pracovali zejména na způsobu motivace lidí, která povede ke změně jejich chování,” říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Udržitelnost a péče o životní prostředí jsou součástí DNA skupiny ČSOB. Jako jedna z prvních bank v České republice ukončuje financování uhelného sektoru a k letošnímu červnu přestane s veškerým přímým financováním uhlí. Na přírodu myslí v každodenních činnostech, proto využívá elektronickou dokumentaci a biometrické podpisy. Od roku 2015 snížila spotřebu papíru o 25 procent a za posledních pět let snížila i objem odpadu, a to o dvě třetiny. Daří se jí snižovat i spotřebu vody a energií a tím i hladinu vyprodukovaného CO2. V porovnání s rokem 2015 banka snížila svoji uhlíkovou stopu o 61 procent.

Principy udržitelnosti ČSOB promítá i do svých produktů. Klientům nabízí platební karty z recyklovaného plastu, zelenou hypotéku, autopůjčku i spotřebitelský úvěr, ale také investice do podílových fondů zaměřených na obnovitelné zdroje. Firemní klienti si mohou s její pomocí sáhnout na zelené granty a podporu banky prostřednictvím akcelerátoru Start it @ČSOB získají i startupy nabízející ekologická řešení.

„Rádi pomáháme s rozjezdem inovativním týmům a naše radost je o to větší, když jsou přihlášené týmy udržitelné nejen svým provozem, ale i tím, co přinášejí na trh. Každý rok máme díky našemu akcelerátoru možnost setkat se s velkým počtem nadějných podnikatelů a účast ve Start it @ČSOB se stává prestižní záležitostí. Letos jsme se rozhodli věnovat divokou kartu do podzimní akcelerace vítězům naší vlastní výzvy v Greenhacku. S vítězným týmem budeme 5 měsíců spolupracovat a pomůžeme mu rozjet firmu tak, aby měla maximální dopad na změnu chování lidí směrem k větší udržitelnosti,” říká Zuzana Paulovics, lídr Start it @ČSOB.

ČSOB se do Greenhacku nezapojuje pouze jako partner, ale vybídla i své zaměstnance, aby se zúčastnili a přinesli své nápady na zvýšení udržitelnosti. Mezi zaregistrovanými účastníky už teď figurují zaměstnanci skupiny ČSOB.

Greenhack je evropský inovační maraton, který se koná 11. a 12. června. Je součástí takzvaného zeleného týdne 2021 Evropské komise a záštitu nad ním převzaly Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo obchodu a průmyslu ČR a hlavní město Praha. Jeho účastníci budou během 36 hodin hledat řešení související se změnou klimatu, nadměrnou spotřebou, nezodpovědnou výrobou nebo neefektivním nakládáním se zdroji. Zelení hackeři se mohou hlásit do 10. června a ti nejúspěšnější z nich si rozdělí celkem 5 000 eur (1. místo 2500 eur, 2. místo 1500 eur a 3. místo 1000 eur).

Partnery jsou kromě ČSOB také Plzeňský Prazdroj, IKEA, Microsoft, BASF, Skanska, Kraj Vysočina, Operátor ICT, ČEPS a Soulmates Ventures. Mezi výzvy, do kterých se mohou účastníci pustit, patří například hledání způsobu, jak prodloužit životnost nábytku pomocí dostupnosti jeho jednotlivých “náhradních” dílů (IKEA), recyklace plechovek nebo nevratných lahví a výroba udržitelného dárkového balení (Plzeňský Prazdroj) nebo monitorování hladin CO2 ve školních třídách pomocí aplikace pro chytré telefony (Operátor ICT).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.