Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Co ovlivňuje nákup investičního zlata? Trendy a média

Investice 08.04.2013 | 14:13 0 Komentářů

Trendy nákupu fyzického zlata (investičních slitků) privátními investory se od obchodování na burze výrazně liší. Zatímco investoři do „papírového“ kovu čekají na dobrou příležitost k nákupu, tedy pokles ceny, investoři do fyzicky alokovaného zlata ve své podstatě čekají na potvrzení rostoucího trendu.

Největší zájem o nákupy investičních slitků tak paradoxně evidujeme v době, kdy jsou relativně drahé. Celosvětově byl největší nárůst zájmu privátních investorů do fyzicky alokovaného zlata právě na podzim roku 2011, kdy zlato zaznamenalo rekordní hodnoty v USD/Oz.

Velkou část vlivu na toto nelogické a ve své podstatě nevysvětlitelné chování investorů mají na svědomí informace z médií. Zejména v České republice je tento vliv naprosto zřejmý. Cena zlata vyjádřená v CZK je samozřejmě o to zajímavější, že světová cena, vyjádřená v USD za unci, je přepočítávána kurzem USD/CZK. Právě tento kurz je mnohdy významnějším faktorem při určení ceny zlata v CZK, než výkyv samotné světové ceny v USD. Na tento fenomén ale novináři a taktéž mediálně známí analytici makléřských společností často zapomínají. Pokud investor v ČR zvažuje nákup fyzického zlatého slitku, měl by zvážit všechny faktory, tedy i kurz USD/CZK. Nedávná historie ukazuje, jak dokáže být průběh ceny zlata v různých měnách odlišný. Zatímco v USD dosáhla cena zlata vrcholu na podzim roku 2011, v CZK byla již několikrát nad úrovní, kterou dosahovala ve zmiňovaném období.

Rady a obecná doporučení

  • Pokud chcete nakupovat fyzické zlato, uvědomte si, v které měně platíte a zvažte všechny okolnosti tvorby ceny. Skutečnost, že se cena zlata vydala v USD tím či oním směrem ještě nemusí znamenat, že ve vaší „domácí“ měně tomu bude také tak. V ČR nenakupujete váš slitek ani v USD, ani v EUR, ale v CZK.
  • Na nákup zlata nespěchejte, příznivá situace pro nákup se bude velice pravděpodobně opakovat.
  • Nebuďte překvapeni výkyvy směrem dolů, nakoupili jste komoditu. Je to investice dlouhodobá a důležitý je výsledek na konci období. V průběhu tohoto období by měly být výkyvy směrem dolů v podstatě vítány jako příležitost dobře nakoupit, a tím snížit průměrnou cenu za gram ve vašem portfoliu.
  • Při nákupu se také zajímejte o firmu, od které zlato nakupujete. Uvědomte si, že prodej Vašeho slitku a služby s prodejem spojené, je stejně důležitý jako nákup.
  • Nebojte se nakoupit zlato. Na západ od našich hranic umisťují lidé do svých rezerv zlato naprosto běžně a není to nic neobvyklého. Hedgeové fondy a centrální i národní banky zlato kupují neustále a neustále navyšují své zásoby. Zlato bude mít svou hodnotu vždy. Pravděpodobnost poklesu zlata o více než 20% je odhadována na 0,03%.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.