Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

ČNB uvolnila kurzový závazek, ale posílení koruny ČNB na trh nevrátilo

Investice 06.04.2017 | 17:52 0 Komentářů

Bankovní rada na svém dnešním zasedání mimořádně projednala i nastavení měnové politiky a rozhodla se odstranit kurzový závazek. Od půl jedné se tedy kurz koruny vůči euru pohybuje volně, protože guvernér Rusnok na tiskové konferenci přítomnost ČNB na trhu nepřímo popřel.

Z vyjádření guvernéra na dnešní tiskové konferenci jsme se mnoho nového nedozvěděli. ČNB totiž dnešním rozhodnutím vstoupila do vyčkávacího módu, během kterého bude pečlivě hodnotit vývoj kurzu a případně limitovat jeho volatilitu aniž by odkázal k nějakému konkrétnímu rozpětí či hranici. Diskuze o zvyšování sazeb tedy není zatím na pořadu dne. Více detailů najdete na http://bit.ly/CNB0417afterCZ.

Koruna od doby zveřejnění závazku posílila asi o 1,5 %. O tom, jak si představujeme další vývoj kurzu koruny, si můžete přečíst v našem reportu http://bit.ly/CNBafterII. Vyšší pravděpodobnost připisujeme scénáři, ve kterém koruna posiluje až pod 26 CZK/EUR. Vítězem je každopádně volatilita, která ovšem dnes nedosáhla žádný extrémních výšin.

Ekonomický kalendář byl zastíněn děním kolem kurzového závazku, ač obsahoval zajímavé informace o vývoji průmyslu, stavebnictví a obchodní bilance v únoru. Průmysl v souladu s očekáváním prudce zpomalil na 2,7 % y/y ale kvůli mimořádným kalendářním efektům (loňský únor měl o jeden pracovní i kalendářní den více) je tato informace zastřena. Očištěno o tyto jevy průmysl vzrostl o 6,7 % y/y. Stavebnictví po teplotně tuhém lednu v únoru o něco roztálo, když se meziměsíčně zvýšilo o 0,3 %. Zahraniční bilance zaostává za loňským rokem, když solidní export je kompenzován rostoucím importem z důvodu vyšších cen a vyšší domácí poptávky. Detailnější popis najdete v našem reportu http://bit.ly/IAIND0417.

Zítřejší dění bude rámováno pozorností trhů na vývoj kurzu koruny vůči euru. Jistou informaci přinese statistika devizových rezerv za březen a objemu intervencí za únor. Jejich relevance ovšem s dnešním opuštěním závazku výrazně poklesla. Jinak ekonomický kalendář je prázdný a pro další čísla si budeme muset na příští týden.

 

DAVID KOCOUREK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.