Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

ČNB i nadále očekává posílení koruny

Investice 02.05.2019 | 17:46 0 Komentářů

Tuzemská centrální banka podle očekávání zvýšila své úrokové sazby. S rozhodnutím byla představena i nová makroekonomická prognóza. Ta počítá oproti únoru s nižším růstem HDP domácí ekonomiky pro tento a příští rok, vyšší inflací a posilováním koruny.  Naše prognóza však tak optimistická ohledně koruny není, což je podle našeho názoru jeden z důvodů pro další zvyšování úrokových sazeb ve druhé polovině roku. Trh reagoval na následnou tiskovou konferenci guvernéra J. Rusnoka tradičně negativně, když koruna oslabila ke 25,70 za euro. Celý komentář naleznete na http://bit.ly/2WlJEDR.

Státní rozpočet za první čtyři měsíce skončil v deficitu 29,7 mld. CZK, což je v daném období nejhorší výsledek od roku 2012. Na příjmové straně viditelně zaostává výběr daně z příjmu právnických osob, ale v menší míře i ostatní hlavní daňové položky s výjimkou pojistného. To souvisí s námi očekávaným zpomalením růstu ekonomiky, spotřebou domácností a zisků firem. Na straně výdajů i nadále zaostává investiční aktivita. Celý komentář naleznete na http://bit.ly/2Y4mxyi.

Dnešní zveřejnění PMI v regionu vyslalo smíšené signály. Pozitivně překvapilo zejména Maďarsko, které si připsalo více než dva body na 54,9. Kladně z dneška vyšlo i Polsko. Naopak propad prohloubil tuzemský index, který tak následoval ten německý. Problémem je výrazný pokles nových zakázek, a to jak domácích, tak i ze zahraničí. Celý komentář naleznete na http://bit.ly/2PJ3VR7

František Táborský
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.