Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

ČNB bude koruně bránit v posílení pod úroveň 27 za euro až do konce roku 2016: pravděpodobně

Banky 05.11.2015 | 16:13 0 Komentářů

Tisková konference ČNB dává signál, že česká centrální banka s největší pravděpodobností prodlouží trvání svého kurzového závazku až do konce roku 2016. Dikce tiskové konference v tomto ohledu ale úplně jasná není. Dosud zněl závazek bankovní rady tak, že používání měnového kurzu coby nástroje měnové politiky nebude ukončeno dříve než ve druhém pololetí 2016. Na dnešním zasedání se bankovní rada shodla, že „ukončení kurzového závazku se pravděpodobně posouvá až do období okolo konce roku 2016“.

Dle mého názoru pro prodloužení kurzového závazku hovoří i nová makroprognóza ČNB, v níž zůstává inflace pod dvouprocentním cílem prakticky až do konce roku 2016 a na počátku roku 2017 se inflace vyšplhá nad dvě procenta jen nepatrně. Pokud je zde kurzový závazek proto, aby se ekonomika vyhnula riziku příliš dlouhého období velmi nízké inflace, pak je při takovémto vyznění prognózy úvaha o prodloužení kurzového závazku do konce roku 2016 zcela adekvátní. Ostatně, kurzový závazek bankovní rady by se tímto prodloužením fakticky pouze sladil s předpoklady prognózy ČNB, neboť prognóza předpokládá používání kurzu coby nástroje měnové politiky právě do konce roku 2016.

Bankovní rada tak dnes vyslal velmi jasný signál, kterým směrem se její kurzový závazek vydá. Předpokládám, že oficiálně bude kurzový závazek ze strany bankovní rady prodloužen na jejím příštím zasedání, jež je plánováno na 16. prosince. Myslím, že není nutné, aby bankovní rada s tímto krokem čekala až na příští makro prognózu, jež by měla být zveřejněna počátkem února příštího roku, kdy se pravděpodobně bude konat první měnověpolitické zasedání bankovní rady v roce 2016.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.