CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

13. 08. 2018

0 komentářů

ČNB: ať je koruna klidně slabší

 

ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, co dvě zasedání po sobě sazby nebyly stejné. To vše se už ví dobré dva týdny. Co se však ví jen od minulého pátku, kdy ČNB zveřejnila zápis ze srpnového zasedání, je to, že se Bankovní rada nehodlá jen tak zastavit. A že jí slabá kačka moc nevadí. Ale popořádku.

Loading



 

To první plyne z několika vět ve zveřejněném zápisu. Zaprvé, členové BR ČNB pokládají rizika prognózy za vyrovnaná, tedy kromě jednoho (pravděpodobně Hampl), který je dokonce pokládá za proinflační. To nezní moc jestřábím způsobem, vzpomeňme však, že tato rizika se vztahují k srpnové prognóze, která pro letošek počítá s dalšími dvěma utaženími politiky.

Zadruhé, jak praví zápis, „většina“ členů BR ČNB se sice domnívá, že fundamentální příběh české ekonomiky se navzdory podstatným revizím některých dat v srpnové prognóze nezměnil, „někteří´“ si však myslí, že došlo ke kvalitativnímu posunu směrem k vyšším domácím poptávkovým tlakům. A to bylo psáno ještě před tím, než byla známá červencová data za inflaci – v červenci jádrová inflace vystřelila o procento (primárně díky pětadvacetiprocentnímu meziměsíčnímu růstu cen dovolených, ale i tak…).

Zatřetí, ze zápisu plyne, že Rada je v souladu s tvrzením, že „čistě mechanicky by to bylo na padesátibodové utažení“, ale z několika důvodů takový krok udělat nechtěla. Brzdila ji nutnost postupovat opatrně v prostředí vyšší nejistoty (obchodní válka, napětí na rozvíjejících se trzích) a strach, že by si to trhy vyložily jako znak paniky a domácnosti jako důkaz, že ČNB necílí na inflaci, ale na kurz.

Což samozřejmě není pravda. Režim „inflační cílování“ je celkem jasný a k tomu, ČNB si silnější korunu zas tak moc nepřeje. Její analytický tým sice predikoval její posílení pod 25 již počátkem druhé poloviny letošního roku, ale zdá se, že Bankovní radě slabší koruna tolik nevadí: dle BR ČNB totiž „lze jen přivítat, že k normalizaci měnových podmínek bude docházet prostřednictvím rychlejšího a rovnoměrnějšího zvyšování úrokových sazeb.“ A to proto, že „je potřeba přiblížit úrokové sazby jejich neutrální úrovni“ (aby byl v další recesi úrokový manévrovací prostor a nemuselo se sahat k intervencím) a nezapomínejme, že existuje „pozitivní přesah růstu sazeb do oblasti makro-obezřetnostní politiky“. Ano, ano, ceny nemovitostí jsou na samém vrcholu (krátkého) seznamu, proč chce ČNB vyšší sazby.

REKLAMA

Jinými slovy, pokud koruna neposílí dramaticky (výrazněji pod 25), sazby budou koncem roku vyšší, než dnes.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *