Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

ČLFA v 1. čtvrtletí: Financování firemních investic vzrostlo meziročně téměř o čtvrtinu

Investice 06.05.2015 | 12:02 0 Komentářů

Celkové obchody členů asociace se zvýšily o 7,4 % na 42,42 mld. Kč (Tisková zpráva: Česká leasingová a finanční asociace)

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvním čtvrtletí letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 42,42 miliardy korun, to je o 7,4 % více než ve stejném období roku 2014. Celkové pohledávky členů ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního března 217 miliard korun.

„Čtvrtletní data potvrdila, že se tuzemským firmám začalo dařit a svou budoucnost vidí optimisticky. Výsledkem je téměř 24% meziroční navýšení objemu podnikatelských investic. Naopak domácnosti jsou ve svých výdajích ještě zdrženlivé. Předpokládáme ale, že postupně budou objemy obchodů narůstat také v této kategorii. Podmínkou je udržení ekonomického růstu, který podněcují i finanční produkty našich členů,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA, která sdružuje 42 předních tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkových 42,42 miliardy korun bylo 33,86 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 8,56 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA v letošním prvním čtvrtletí uzavřely 230 780 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci tohoto období spravovaly 1 928 666 aktivních smluv.

Výrazný nárůst v prvním čtvrtletí zaznamenala oblast financování podnikatelských investic.  Objem leasingu movitých věcí realizovaných členy ČLFA meziročně vzrostl o 20 % (měřeno výsledky patnácti největších firem) na 9,79 miliardy korun. Podíly finančního a operativního leasingu na celkovém leasingovém trhu v podnikatelské sféře přitom zůstaly téměř totožné jako v prvním kvartále loňského roku: na finanční leasing movitých věcí nyní připadlo 55,7 % a na operativní leasing 44,3 % obchodů.

Adekvátně nárůstu zaznamenaného v leasingu movitých komodit se vyvíjela kategorie podnikatelských úvěrů – členové ČLFA jejich prostřednictvím v prvních třech měsících letošního roku poskytli 9,33 miliardy korun, meziročně tedy o 22 % více (také zde jde o data za patnáct vedoucích společností).

Naopak mírný pokles hlásí factoring. Hodnota pohledávek postoupených v rámci factoringu na členské firmy ČLFA se meziročně snížila o 7,7 % na 33,6 miliardy korun.

V oblasti financování domácností zaznamenala asociace v prvním letošním čtvrtletí mírný nárůst. Členské firmy ČLFA poskytly domácnostem 8,56 miliardy korun, to je o 1,8 % více než ve stejném období roku 2014. Členové ČLFA přitom tyto obchody realizovali prostřednictvím spotřebitelských úvěrů a v menší míře spotřebitelským leasingem.

Nejvíce kontraktů členské firmy ČLFA jako obvykle uzavřely na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytly v prvním čtvrtletí letošního roku 14,49 miliardy korun, z toho 8,59 miliardy korun bylo určeno na pořízení osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno 36,5 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice během prvních tří měsíců roku.

Statistiky potvrdily stoupající popularitu operativního leasingu u domácností. Dříve byl přitom tento produkt spojován takřka výhradně s firemní klientelou. V letošním prvním kvartále si operativní leasing pro pořízení nového osobního vozidla vybralo 1628 domácností, zatímco loni ve stejném období jich takto postupovalo 1151.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.