Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Čínská centrální banka snížila úrokové sazby, akciové trhy jásají

Investice 25.08.2015 | 17:29 0 Komentářů

Čínská centrální banka (PBOC) v úterý snížila úrokové sazby a současně podruhé během dvou měsíců uvolnila i povinné minimální rezervy bank, aby podpořila zpomalující se ekonomiku a zastavila propad akciových trhů, který se ke konci předchozího týdne a zejména v pondělí promítl do celého světa.

Centrální banka Číny na svých internetových stránkách v úterý uvedla, že od 26. srpna snižuje klíčovou roční zápůjční sazbu o 0,25 procenta na hodnotu 4,6 procenta. Jde o páté snížení úrokové sazby v řadě v průběhu letošního roku. Současně se zápůjční sazbou klesne i roční depozitní sazba rovněž o 25 bazických bodů. Spolu se sazbami centrální banka rozhodla o snížení povinných minimálních rezerv pro většinu velkých bank o 0,5 procenta na hodnotu 18 procent. Toto opatření začne platit od 6. září.

Rozhodnutí banky přichází poté, co čínské akciové indexy v pondělí odepsaly 8 procent a v úterý pokračovaly v propadu a oslabily o dalších 7 procent. Jedním z důvodů tohoto silného výprodeje byla právě nečinnost centrální banky, od níž se čekalo zavedení nových podpůrných opatření již v průběhu víkendu. Na laxnost PBOC doplatily v pondělí i západní akciové trhy. Americký akciový trh zažil nejhorší denní propad za poslední čtyři roky a investoři po dnešních zprávách z Číny využívají zajímavé ceny k nákupu. Evropský akciový trh tak dnes smazal své včerejší ztráty, americký akciový trh otevírá 1 procento v plusu.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů @bossacz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.