Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Čeští spotřebitelé ani v únoru utrácet nepřestali

Banky 04.04.2017 | 19:36 0 Komentářů

České únorové maloobchodní tržby bez automobilů v únoru podle našeho odhadu vzrostly o 1,8 %. Po očištění o nižší počet pracovních dní by však měly stoupnout o solidních 5,4 %. Dynamika maloobchodních tržeb v letošním roce zřejmě mírně zvolní. Zatímco loni maloobchodní tržby vzrostly po očištění o počet pracovních dní o 5,6 %, letos by se mělo jednat o 4,7 %. Spotřebitelům bude i nadále vylepšovat náladu dobrá situace na trhu práce, z jejich reálných mezd však již výrazněji ukrojí inflace.

Zítra končí dvoudenní zasedání polské centrální banky. Ta s největší pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny na úrovni 1,5 %. Předpokládáme, že bez výraznějších změn zůstane i rétorika centrální banky. Mezi členy bankovní rady zatím panuje shoda, že by se v následujících čtvrtletích nastavení sazeb měnit nemělo. To už však nemusí platit v červenci, kdy bude publikována nová inflační zpráva. Někteří členové bankovní rady se obávají, že inflační tlaky budou silnější, než jaké předpokládala březnová prognóza, což by znamenalo dřívější zvýšení sazeb. Podle našich předpokladů sazby zůstanou v letošním roce beze změny. Vzhledem k rychle rostoucí inflaci však riziko prvního „hiku“ ještě v letošním roce stoupá.

Koruna usnadňuje ČNB práci

I dnes se kurz koruny držel na slabších úrovních a usnadňoval tak ČNB práci s bráněním kurzového závazku. V průběhu dne se dokonce vypravil nad úroveň 27,10 CZK/EUR. Stále ještě tedy zřejmě probíhá zavírání krátkých spekulativních pozic, které sázely na odstranění kurzového závazku hned na začátku dubna. V odpoledních hodinách kurz zkorigoval směrem ke 27,04 CZK/EUR, kde se nacházel i na konci pondělního obchodování. Ostatní regionální měny ztratily shodně necelého 0,5 %. Polský zlotý se posunul na 4,25 PLN/EUR, maďarský forint pak na 309,7 HUF/EUR.

 

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.