CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

12. 02. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Cesta k využívání bankovní identity Čechy je otevřena. Potřebné novely podepsal Prezident ČR

 

Praha, 12. února 2020 – Prezident České republiky dnes podepsal legislativní novely, které Čechům umožní využívat svou bankovní identitu pro ověřený přístup k elektronickým službám státu i soukromých firem.

Loading 

rezident České republiky dnes podepsal potřebné změny zákonů k realizaci projektu České bankovní asociace (ČBA) s názvem SONIA/BankID. „Tímto krokem je prakticky završen legislativní proces, jehož byla Česká bankovní asociace iniciátorem a hybatelem,“uvedl Pavel Štěpánek, výkonný ředitel ČBA, a dodal, že tento projekt je významným příspěvkem českých bank k realizaci vládní koncepce Digitální Česko.

Hlavním přínosem využití bankovní identity, resp. přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví, k plošnému ověřování totožnosti v digitálním světě je zjednodušení přihlašování ke službám poskytovaným elektronicky. Lidem umožní zbavit se „džungle“ hesel a přihlašovacích kódů. Poskytovatelé online služeb budou moci využívat k ověřování zákazníků prověřený a bezpečný nástroj.

Inspiraci pro Projekt SONIA/BankID hledala bankovní asociace u těch zemí v Evropě, které jsou z pohledu digitalizace nejrozvinutější. Svou bankovní identitu používají Seveřané například běžně k vyřizování naprosté většiny záležitostí, které občan se státem i se soukromými poskytovateli služeb v průběhu svého života řeší. V Česku by využívání bankovní identity mělo umožnit zhruba 5 milionům klientů bank například potvrzovat svou totožnost při vstupu do klientských zón pojišťoven či dodavatelů energií, jednodušeji se přihlašovat a odhlašovat do e-shopů při nákupech online, či podepisovat elektronické dokumenty z pohodní domova. Bankovní identita by mohla být také způsobem, jak potvrdit svou identitu při přihlašování do Portálu občana, kam je v plánu soustředit veškeré elektronicky poskytované služby státu, či do v současnosti budovaného portálu MOJE daně. „Používání bankovní identity bude pro uživatele stejně bezpečné a jednoduché, jako přihlašování do internetového bankovnictví. Nemusí se obávat ani vzniku tzv. Velkého Bratra. To například znamená, že banky nebudou mít vůbec přístup k informacím, jaké konkrétní záležitosti si občan na online portálech státu po svém přihlášení vyřizuje,“ vysvětluje Filip Hanzlík, který měl v ČBA projekt SONIA/BankID na starosti.

Momentem, kdy bude novela zveřejněna ve Sbírce listin, získají všechny banky v Česku možnost službu BankID poskytovat. Dalším krokem nyní bude budování potřebné infrastruktury a nastavení technologických procesů pro komunikaci mezi bankami i poskytovateli elektronických služeb. Masivnější využití nástroje BankID tak lze předpokládat v průběhu první poloviny roku 2021.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Daňové přiznání s bankovní identitou

S bankovní identitou můžete odevzdat daňové přiznání i v dubnu

Bankovní identita je verze elektronického podpisu pro běžné uživatele bankovních účtů. Souvisí s digitalizací agendy státní správy a díky bankovní identitě máte například přístup k portálu občana nebo ke svému daňovému účtu. Stačí k tomu jen mít internetové bankovnictví. A díky bankovní identitě můžete také odevzdat daňové […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 04. 2022

Bankovní identita

Půl roku s bankovní identitou. Do klientských zón se dostanete se třemi bankami

Foto: Shutterstock Bankovní identita má za sebou první půl rok fungování. Elektronická komunikace se státem není jen sci-fi, dle plánu se zapojují i firmy. Banky avizují připravenost během následujících pěti let investovat do zvýšení bezpečnosti a možností online ověření řádově miliardy korun.

Text: Veronika Hejná

07. 07. 2021

daňové přiznání s bankovní identitou

S bankovní identitou můžete podat daňové přiznání až v červnu

Foto: Shutterstock Akreditaci k poskytování služeb bankovní identity má již celkem pět bank. Další je budou v nejbližší době následovat. Ministerstvo financí ke konci února spustilo portál MoJe daně, v němž lze podat daňové přiznání k dani z příjmu elektronicky právě prostřednictvím bankovní identity a lze tak využít posunu lhůty k jeho odevzdání. […]

Text: Veronika Hejná

18. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *