Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Česká spořitelna posiluje zelené finance – vydala dosud největší emisi zelených dluhopisů v Česku

Banky 07.09.2021 | 11:20 0 Komentářů

Česká spořitelna uskutečnila dosud největší emisi tzv. zelených dluhopisů mezi finančními institucemi působícími na domácím trhu. Mezinárodním investorům nabídla dluhopisy v hodnotě 500 milionů euro. Z výtěžku bude financovat projekty zaměřené na udržitelnost a životní prostředí.

Česká spořitelna je po Erste Bank a Slovenské sporiteľně již třetí bankou ze skupiny Erste, která k emisi takových bondů přistoupila. Česká spořitelna potvrdila svůj záměr napomáhat transformaci směřující k posílení udržitelnosti a ochraně životního prostředí.

Vnímáme naši společenskou odpovědnost, ke které se Česká spořitelna vždy hrdě hlásila. Je zřejmé, že další posilování prosperity musí být založeno na udržitelnosti. Jen tak z ní mohou profitovat všichni,“ Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Spořitelna vydala dluhopisy poprvé po deseti letech. Vůbec poprvé vydala tzv. zelené dluhopisy.

Zapadá to do naší strategie posilovat udržitelné financování a celkový ekonomický rozvoj, který bude minimalizovat negativní dopady na životní prostředí,“ potvrdil Matúš Púll, manažer udržitelnosti České spořitelny. „Kromě vlastních proaktivních kroků, mezi které se řadí i emise zelených dluhopisů, chceme pomáhat firmám transformovat jejich podnikání směrem k dlouhodobé udržitelnosti.

Spořitelna nabídla investorům seniorní nepreferované zelené dluhopisy se splatností sedm let (svolatelné po šesti letech) v celkové hodnotě 500 milionů euro. Dluhopisy splňují kritéria pro započtení mezi vlastní zdroje a uznatelné závazky (regulace MREL) a byly vydány v rámci dluhového programu skupiny Erste.

Zájem zahraničních investorů byl vysoký, poptávka po emisi překročila 1,3 bn eur. Největší zájem investorů byl z Německa a Rakouska (celkem 33%), CEE (17%), Beneluxu (17%), Francie (10%) a Švýcarska (9%). Typově převažovaly investice správců aktiv (68 %), penzijních fondů a pojišťoven (21%) a bank (10%). Převážná většina investorů (88%) se řadí mezi specialisty na zelené a udržitelné investice.

Dluhopisy byly vydány ve spolupráci s DZ Bank, Erste Group, HSBC, UBS Investment Bank a UniCredit. Rating emise je A- od S&P a A od Fitch. Roční kupón byl stanoven na 0,5 %, riziková přirážka činila příznivých 78 bazických bodů. Dluhopisy budou obchodovány na vídeňské burze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.