Sobota 19. září. Svátek má Zita.

ČESKÁ POJIŠŤOVNA ODHALILA V PRVNÍM ČTVRTLETÍ LETOŠNÍHO ROKU POJISTNÉ PODVODY ZA 120 MILIONŮ KORUN

Za první tři měsíce letošního roku odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody, jejichž souhrnná výše dosahuje 120 milionů korun. Jde o stejný výsledek jako ve srovnatelném období loňského roku, který však byl na svém konci historicky rekordní. I proto se dá v průběhu roku očekávat další nárůst odhalených podvodů. Nejvíce se zatím letos lidé pokoušeli podvádět v Praze a dále ve Středočeském a Královéhradeckém kraji. Také v tomto ohledu kopíruje první kvartál letošního roku ten loňský.

„I v prvním čtvrtletí letošního roku prošetřovali pracovníci České pojišťovny tisíce pojistných událostí s přívlastkem podezřelá a řešili nejrozmanitější případy pojistných podvodů,“ říká Ludvík Bohman, vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí České pojišťovny.

„Mnoho kauz ještě není uzavřených a projeví se proto až v dalších čtvrtletích. Už teď to ale vypadá, že se bude letos opakovat stejný vývoj jako vloni a že opět naroste objem odhalené podvodné činnosti. V pololetí dokonce očekávám atakování hranice 200 milionů korun, což by byl nový rekord. Za celý loňský rok jsme přitom odhalili podvody za 338 milionů korun,“ dodává Ludvík Bohman.

Nejméně se lidé v prvním čtvrtletí podle šetření České pojišťovny pokoušeli podvádět v Ústeckém kraji. Mezi nejproblematičtější území patřilo naopak stejně jako v letech předchozích hlavní město Praha, přestože zde detektivové ČP zaznamenali poměrně znatelný meziroční pokles. Ten však byl rovnoměrně „kompenzován“ nárůsty v jiných krajích po celé ČR.

„Je potřeba si uvědomit, že pojistný podvod není žádným kavalírským deliktem, kterým byste se mohli pochlubit kamarádům u piva. Jde o trestný čin s horní hranicí trestní sazby až deseti let vězení,“ upozorňuje Ludvík Bohman.

V loňském roce dramaticky přibylo množství účelově založených požárů nemovitostí. Česká pojišťovna dokonce vloni evidovala trojnásobný nárůst takovýchto případů. Ve stejném duchu pokračuje i rok letošní. Jak jinak
si vysvětlit případ, ke kterému došlo na Chrudimsku? Podnikavý klient zde totiž České pojišťovně nahlásil požár skladu a zničení v něm uskladněného zboží. Způsobená škoda nebyla nikterak malá – mělo jít o dvanáct milionů korun. Od počátku šetření byla ale celá záležitost detektivům hodně podezřelá. Byli si jisti, že požár někdo založil úmyslně, což jednoznačně potvrdilo i zkoumání Odboru kriminalistické techniky a expertiz Policie České republiky. Navíc se zjistilo, že klientem předkládané faktury, které měly doložit výši vzniklé škody, jsou padělané.

Vzhledem k tomu bylo zahájeno trestní stíhání údajně „poškozeného“ klienta pro trestný čin pojistného podvodu
a pojistného plnění se dotyčný samozřejmě nedočkal.

Jiný případ se vztahuje k pojištění motorových vozidel, kde je stále páchána většina pojistných podvodů.
Na Královéhradecku mělo podle tvrzení jednoho vykutáleného klienta dojít k dopravní nehodě, při které se údajně řidič vozidla Ford  plně nevěnoval řízení a vjel do protisměru, kde v tu chvíli „čirou náhodou“ projíždělo luxusní Ferrari. Jeho šofér uvedl, že strhnul  auto vpravo a sjel do příkopu, aby zabránil přímému střetu.

Od  prvopočátku  šetření byly detektivy prověřovány  informace o možném účelovém jednání a příbuzenských vztazích účastníků dopravní nehody. V průběhu likvidace pojistné události pak poškozený přes veškeré urgence s pojišťovnou nekomunikoval a doklady o provedené opravě nedoložil. Jaké pak bylo překvapení, když se po necelém roce od vzniku nehody najednou ozval s tím, že nechal vozidlo opravit a následně jej prodal. To už ale probíhaly policejní výslechy zúčastněných osob, které měly očekávaný závěr. Již v průběhu přípravného řízení se totiž všichni obžalovaní ke spáchání trestné činnosti doznali v plném rozsahu a vzájemně se usvědčili.

Přehled odhalených pojistných podvodů dle jednotlivých krajů ČR – 1. čtvrtletí 2012

 

ČÁSTKA (v mil. Kč)

KRAJ

1. 1. – 31. 3. 2011

1. 1. – 31. 3. 2012

Nárůst/pokles

Praha

55,9

37,7

–18,2

Středočeský

15

20,9

5,9

Královéhradecký

17,6

19,3

1,7

Pardubický

1,7

8,3

6,6

Moravskoslezský

2,6

6,3

3,7

Plzeňský

4,9

5,5

0,6

Liberecký

2,6

5,4

2,8

Jihomoravský

6,9

3,4

–3,5

Olomoucký

1,3

2,7

1,4

Vysočina

5,5

2,5

–3,0

Karlovarský

2,1

2,4

0,3

Zlínský

3,2

2

–1,2

Jihočeský

0,3

1,9

1,6

Ústecký

0,4

1,5

1,1

Celkový součet

120

119,7

–0,3

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.