Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Česká inflace míří směrem nahoru

Makro 08.12.2016 | 15:39 0 Komentářů

Zítra bude zveřejněn vývoj českých spotřebitelských cen za listopad. Ty byly podle našich předpokladů ovlivněny především růstem cen potravin.Podle již zveřejněných údajů rostly ceny potravin v celé eurozóně, včetně pohraničních regionů Německa. Jejich zdražení se tedy s největší pravděpodobností nevyhne ani České republice. 

Předpokládáme, že v listopadu ceny potravin vyskočily meziměsíčně o 1,6 %. Na druhou stranu ceny pohonných hmot se v listopadu téměř nezměnily. Celkově očekáváme, že spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly o 0,2 % m/m, a meziroční inflace tak akcelerovala na 1,4 %. Ani zde se však růst spotřebitelských cen nezastaví. Již v prvních měsících příštího roku by měla inflace dosáhnout 2% cíle ČNB, a umožnit tak centrální bance opustit kurzový režim ve druhém čtvrtletí příštího roku. Ve zbytku regionu bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.

Podíl nezaměstnaných v České republice pokračoval v listopadu v poklesu, když se posunul na 4,9 % z říjnových 5,0 %. Pokles o jednu desetinu procentního bodu nastal i přes méně příznivou sezónnost. Nicméně míra nezaměstnanosti se již pohybuje blízko svého dna, a tak pro další výrazný pokles zde již nevidíme prostor. Ve třetím čtvrtletí vzrostly reálné mzdy o silná 4 % y/y, což v nominálním vyjádření představuje zvýšení dokonce o 4,5 % y/y. V příštím roce očekáváme, že mzdový růst ještě zrychlí.

Rozhodnutí Evropské centrální banky prodloužit program nákupů aktiv do prosince příštího roku a od dubna snížit jeho objem na 60 miliard EUR měsíčně vneslo na regionální trhy volatilitu. Ve srovnání s předchozím dnem regionální měny mírně oslabily. Polský zlotý i maďarský forint ztratily zhruba 0,4 %, pouze koruna zůstala vůči euru beze změny.

Jana Steckerová, Komerční banka

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.