Sobota 11. července. Svátek má Olga.

Česká ekonomika ztrácí dynamiku

Makro 14.08.2018 | 09:42 0 Komentářů

Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2018 o 0,5 % mezičtvrtletně, což je stejné tempo růstu jako v předchozím čtvrtletí.Meziroční tempo růstu zpomalilo na 2,3 % z předchozího tempa 4,2 %. Medián trhu ukazoval na tempa růstu 0,8 % č/č a 2,7 % r/r, náš odhad byl o trochu blíže realitě. Ovšem dnešní údaje nemusí být konečné, revize předběžného odhadu jsou častým jevem. Koruna na zveřejnění nijak nereagovala a drží se okolo EUR/CZK 25,69. 

Česká ekonomika jede stále na plné obrátky, jak je zřejmé na výši mezičtvrtletního růstu. Nicméně kvůli vysoké srovnávací základně nad míru povedeného loňského roku došlo k určité ztrátě dynamiky meziročního růstu. Spíše než o zpomalení ekonomického růstu se tak jedná o statistický fenomén.

Spotřeba domácností je stále hlavním motorem hospodářského růstu. Otěže ale od domácností pomalu přebírají tuzemské firmy a jejich investiční aktivity – ty budou i v dalších čtvrtletích hlavním hybatelem růstu naší ekonomiky.

Problémy s hledáním zaměstnanců nutí firmy k dlouho odkládaným investicím do modernizace kapacit za účelem navýšení produktivity práce. Jen tak budou schopné vyprodukovat více se stejným množstvím zaměstnanců. Export do zahraničí  stále přispívá k růstu HDP nemalou měrou, nicméně čistý příspěvek zahraničního obchodu je vyrušen silně rostoucím importem. Český exportní průmysl se potýká nejenom s nedostatkem zaměstnanců, ale i rostoucím rizikem poklesu zahraniční poptávky kvůli hrozbě obchodní války. Další potenciální brzdou růstu jak exportu, tak celé ekonomiky může být posilování koruny.

V každém případě je současný růst  HDP stále vysoký. Česká ekonomika dosáhla na přelomu roku vrcholu svého hospodářského cyklu a v novém roce začala pomalý sestup. Za celý letošní rok očekáváme zpomalení růstu HDP na 3,5 %. V dohledné době ale tempo expanze zůstane nad svým dlouhodobým potenciálem, který je okolo 3 %.

Jakub Červenka
analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.