CZK/€ 24.495 +0,14%

CZK/$ 23.384 +0,67%

CZK/£ 28.238 +0,01%

CZK/CHF 25.358 -0,08%

29. 06. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Česká ekonomika dále zpomaluje

 

Česká ekonomika si podle zpřesněných údajů statistického úřadu vedla v prvním čtvrtletí o něco málo hůře, než se původně předpokládalo. Její meziroční tempo pokleslo z předchozích pěti procent na 4,2 %. Oproti předchozímu čtvrtletí si tentokrát připsala 0,5 %. České hospodářství tedy zpomaluje o trochu rychleji, než to původně vypadalo. Domácí poptávka sice svižně roste – ať už jde o spotřebu domácností (+4,3 % meziročně) a vlády (3,5 %) nebo investice (9,4 %) – nicméně táhne s sebou nahoru i dovozy. Výsledek zahraničního obchodu se tak zhoršuje a vlastně stojí za aktuálním zpomalováním tempa růstu HDP.

Loading 


Nová várka dat přináší i další podrobnosti, které doposud o HDP za první kvartál zveřejněny nebyly. Jde především o ziskovost nefinančních podniků, která se tentokrát snížila na 47 %. Podíl hrubého zisku na přidané hodnotě je nyní nejnižší od roku 1999 (mj. v důsledku rostoucích mzdových nákladů), na druhou stranu však zůstává výrazně nadprůměrný ve srovnání se západoevropskými zeměmi. Současně i míra investic podniků v ČR zůstává setrvale na vysoké úrovni a navíc v čase opět narůstá. Nejde přitom jen o důsledek rostoucí poptávky po tuzemské produkci, ale i o fakt, že firmy jsou nuceny nahrazovat chybějící zaměstnance novými technologiemi.

Ve veřejném sektoru je vidět, že oživení investiční aktivity nebylo jen přechodným (loňským) jevem, ale že pokračuje i v letošním roce. Výrazně pomaleji, ale stále jde alespoň o růst. Problémem k rychlejšímu růstu investic v tomto sektoru zůstává i nadále nedostatek, respektive nepřipravenost projektů. Vzhledem k dalšímu očekávánému zpomalování růstu české ekonomiky by veřejné investice mohly zafungovat jako pozitivní impuls, který by tento útlum zpomalil. Tedy pokud by existovala silná vůle a dostatečná síla k akci.

A na závěr ještě v rychlosti pohled na sektor domácností. Asi nikoho nepřekvapí rychlý růst disponibilního důchodu domácností (+6,5 %), který je výsledkem svižného tempa mezd a soustavného poklesu nezaměstnanosti, respektive rekordní zaměstnanosti. Naproti tomu po čase opět poklesla míra úspor, což neznamená nic jiného, než se spotřebitelé dívají s optimismem do budoucna a méně myslí na zadní kolečka. Možná ovšem i zafungovaly vysoké ceny bydlení, které z příjmů ukrajují větší díl a ponechávají menší prostor na úvahy o budoucnosti.

Celkově se dá říct, že ekonomika cyklicky zpomaluje s tím, jak vyčerpává své současné disponibilní kapacity. Jde sice o rychlejší útlum, nicméně stále je to návrat k dlouhodoběji udržitelným úrovním, a proto netřeba z čísel dělat nějaké radikální negativní závěry. Pohled ČNB na vývoj ekonomiky dnes zveřejněné údaje nijak nezmění.
Česká ekonomika - ziskové marže podniků

Petr Dufek, finanční trhy

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Osm faktů, které by si investoři měli odnést z minulého týdne

Minulý týden byl bohatý na zprávy týkající se amerických a světových trhů a ekonomiky. V USA se zpřísňují úvěrové standardy a zpomaluje se růst zaměstnanosti. Růst mezd se však nekoná, což může znepokojovat Federální rezervní systém. V eurozóně vykazoval sektor služeb určité známky oslabení a globální zpracovatelský průmysl se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 08. 2023

Komentář k nerůstu: Zachrání planetu nebo zničí civilizaci?

Po třech předchozích čtvrtletích, kdy HDP poklesl, došlo ve druhém čtvrtletí letošního roku konečně k jeho růstu. Ten byl ale jen nepatrný (0,1 %). Meziročně byl hrubý domácí produkt nižší o 0,6 %. Detaily zveřejní ČSÚ později, ale naznačil, že mezičtvrtletně spotřeba stagnovala (= zůstává hodně utlumená), […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *