Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Česká ekonomika dále zpomaluje

Makro ČSOB 29.06.2018 | 11:09 0 Komentářů

Česká ekonomika si podle zpřesněných údajů statistického úřadu vedla v prvním čtvrtletí o něco málo hůře, než se původně předpokládalo. Její meziroční tempo pokleslo z předchozích pěti procent na 4,2 %. Oproti předchozímu čtvrtletí si tentokrát připsala 0,5 %. České hospodářství tedy zpomaluje o trochu rychleji, než to původně vypadalo. Domácí poptávka sice svižně roste – ať už jde o spotřebu domácností (+4,3 % meziročně) a vlády (3,5 %) nebo investice (9,4 %) – nicméně táhne s sebou nahoru i dovozy. Výsledek zahraničního obchodu se tak zhoršuje a vlastně stojí za aktuálním zpomalováním tempa růstu HDP.

Nová várka dat přináší i další podrobnosti, které doposud o HDP za první kvartál zveřejněny nebyly. Jde především o ziskovost nefinančních podniků, která se tentokrát snížila na 47 %. Podíl hrubého zisku na přidané hodnotě je nyní nejnižší od roku 1999 (mj. v důsledku rostoucích mzdových nákladů), na druhou stranu však zůstává výrazně nadprůměrný ve srovnání se západoevropskými zeměmi. Současně i míra investic podniků v ČR zůstává setrvale na vysoké úrovni a navíc v čase opět narůstá. Nejde přitom jen o důsledek rostoucí poptávky po tuzemské produkci, ale i o fakt, že firmy jsou nuceny nahrazovat chybějící zaměstnance novými technologiemi.

Ve veřejném sektoru je vidět, že oživení investiční aktivity nebylo jen přechodným (loňským) jevem, ale že pokračuje i v letošním roce. Výrazně pomaleji, ale stále jde alespoň o růst. Problémem k rychlejšímu růstu investic v tomto sektoru zůstává i nadále nedostatek, respektive nepřipravenost projektů. Vzhledem k dalšímu očekávánému zpomalování růstu české ekonomiky by veřejné investice mohly zafungovat jako pozitivní impuls, který by tento útlum zpomalil. Tedy pokud by existovala silná vůle a dostatečná síla k akci.

A na závěr ještě v rychlosti pohled na sektor domácností. Asi nikoho nepřekvapí rychlý růst disponibilního důchodu domácností (+6,5 %), který je výsledkem svižného tempa mezd a soustavného poklesu nezaměstnanosti, respektive rekordní zaměstnanosti. Naproti tomu po čase opět poklesla míra úspor, což neznamená nic jiného, než se spotřebitelé dívají s optimismem do budoucna a méně myslí na zadní kolečka. Možná ovšem i zafungovaly vysoké ceny bydlení, které z příjmů ukrajují větší díl a ponechávají menší prostor na úvahy o budoucnosti.

Celkově se dá říct, že ekonomika cyklicky zpomaluje s tím, jak vyčerpává své současné disponibilní kapacity. Jde sice o rychlejší útlum, nicméně stále je to návrat k dlouhodoběji udržitelným úrovním, a proto netřeba z čísel dělat nějaké radikální negativní závěry. Pohled ČNB na vývoj ekonomiky dnes zveřejněné údaje nijak nezmění.

Česká ekonomika - ziskové marže podniků

Petr Dufek, finanční trhy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.