Úterý 22. září. Svátek má Darina.

Češi se odmítají dále zadlužovat

Češi striktně odmítají řešit své finanční problémy dalším zadlužováním, alespoň to vyplývá z průzkumu veřejného mínění, který si na reprezentativním vzorku více než tisíce respondentů nechala zpracovat společnost AWD. Ten dále napovídá, že pokud by se lidé dostali do tíživé finanční situace, nejprve by omezili výdaje domácnosti a začali více spořit. Celkem 74 % Čechů již v poslední době své výdaje ve snaze ušetřit omezilo. Jako první přišly na řadu škrty v útratách za kulturu. Více než pětina lidí (22 %) uvádí, že se chystá trávit více času doma, na příklad sledováním televize nebo brouzdáním po internetu. Šetřit na vzdělávání a sáhnout na dlouhodobé úspory nebo investice ale odmítají.

Čerpání dalšího úvěru již pro Čechy není variantou, jak řešit nedostatek financí v domácnosti. V případě, že by nestačilo omezit výdaje, hledali by druhou práci (12 %) nebo přistoupili ke změně stávajícího zaměstnání (8 %).  Celá třetina Čechů (33%) dokonce přímo očekává zhoršení své finanční situace (33 %) a většina z nich se proto v poslední době rozhodla své výdaje omezit. Oblastí, kterou utahování opasků postihlo nejvíce, je kultura. V návštěvách divadla, kina, koncertů nebo galerií se uskromnilo 59 % lidí. Hned druhou položkou jsou ale potraviny (49 %), a to před alkoholem (45 %), cestováním (45 %) nebo koníčky (39 %).

Mezi lidmi s nadprůměrnými příjmy (nad 30 000 Kč) se k omezení výdajů uchýlilo 66 %. Nejméně ochotni jsou šetřit na sportu a vzdělání. Neuvažují ani o rušení finančních produktů jako jsou stavební spoření, životní pojištění či termínovaný vklad. K tomuto kroku by přistoupila pouhá 4 % z nich, tedy dokonce třikrát méně než v populaci jako celku.  Peníze ovšem investují obezřetněji než dříve.

„Není překvapením, že lidem více záleží na tom, jak nakládají se svými financemi. Kladou větší důraz na správně zvolenou finanční strategii a vybírají produkty, které jsou pro ně skutečně výhodné,“ dodává Pavel Manhalter, výkonný ředitel AWD ČR. Tomu odpovídá i počet lidí, kteří v poslední době nijak neomezili, nebo dokonce navýšili svoje investice, je jich totiž 81 %. Desetina z nich našla výhodnější podmínky pro svůj termínovaný vklad nebo spořicí účet.  Další investovali do akcií, podílových fondů nebo stavebního spoření.

awd-zadluzovani-041612-02

Zdroj:  Průzkum veřejného mínění agentury Perfect Crowd pro AWD (počet respondentů: 1041, reprezentativní vzorek podle pohlaví, věku a regionu)

awd-zadluzovani-041612-01

Zdroj:  Průzkum veřejného mínění agentury Perfect Crowd pro AWD (počet respondentů: 1041, reprezentativní vzorek podle pohlaví, věku a regionu)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.