Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Čerstvá makroekonomická prognóza Ministerstva financí se od té lednové liší jen minimálně

Makro 06.04.2017 | 17:23 0 Komentářů

Čerstvá makroekonomická prognóza Ministerstva financí se od té lednové liší jen minimálně, co se týče výhledu růstu české ekonomiky. V porovnání s předchozí čtvrtletní prognózou ministerstvo navýšilo výhled pro inflaci pro letošní rok, nicméně v případě roku 2018 je posun v prognóze minimální: ministerstvo očekává, že se inflace vrátí pod 2 %, tedy pod úroveň inflačního cíle ČNB.

Prognóza také reflektuje optimističtější vývoj na trhu práce ve smyslu výraznější poklesu nezaměstnanosti a výhledu pro rychlejší růst mez a platů, než jaký byl očekáván v lednové prognóze.
Pohled Ministerstva financí je celkově konzistentní s obecně příznivou situací v tuzemské ekonomice a zmíněné posuny u výhledu inflace či vývoje na trhu práce dávají smysl.

Pro další vývoj české ekonomiky bude samozřejmě velmi důležité, zda se i nadále udrží příznivé vnější prostředí, zejména růst hospodářské aktivity v eurozóně.
Otázkou také zůstává, jaký bude vývoj kurzu koruny v souvislosti s koncem kurzového závazku, jenž právě dnes oznámila ČNB: samotné ministerstvo předpokládá postupné posilování koruny v rozsahu, jenž by pro českou ekonomiku neměl mít žádné fatální důsledky.

Osobně i nadále držím názor, že růst HDP České republiky může letos v celoročním vyjádření dále zpomalit do oblasti 2 % s tím, jak oživení investičních výdajů v ekonomice bude jen pozvolné. Respektive, dostupná data včetně údajů o plnění státního rozpočtu naznačují, že v samotném prvním čtvrtletí ještě nedošlo k pozitivnímu obratu na straně čerpání prostředků z evropských fondů a jejich využití na investiční výdaje. Nicméně, v případě celoročního výkonu HDP se zde nebavíme o nějakém zásadním rozdílu a navíc předpokládám, že koncem letošního roku již bude zrychlení tempa růstu české ekonomiky dobře patrné.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.