Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Ceny v zemědělství naznačují další růst cen potravin

Makro 16.03.2017 | 10:22 0 Komentářů

Únor přinesl pokračování růstu cen v zemědělství a naznačil, že dále pokračoval růst cen potravin. To bude i nadále držet domácí inflaci vysoko nad dvěma procenty. Zemědělské produkty v průměru zdražily o 1,2 % a již skoro smazaly pokles v meziroční vyjádření. Další zvýšení zaznamenaly i ceny v průmyslu, které meziměsíčně přidaly 0,4 % hlavně kvůli růstu cen komodit na světových trzích. Mírné oživení zaznamenaly i ceny ve službách, což svědčí o tom, že podniky znovu získávají svou schopnost zvyšovat ceny.

Očekáváme, že ceny v zemědělství by se v horizontu jednoho až dvou měsíců měly znovu snížit, poté co opadne efekt horšího počasí v zemích jižní Evropy. Ceny průmyslových výrobců i nadále porostou, ale jejich dynamika už by měla být výrazně slabší. V únoru jsme dokonce zaznamenali propad cen ropy na světových trzích, který další růst cen v průmyslu ještě zbrzdí. Naopak ceny služeb by se podle našeho odhadu měly zvyšovat rychleji, což jim umožní zesilující poptávkové tlaky.

Z pohledu ČNB se jedná o další proinflační faktor. Nicméně vzhledem k tomu, že impulz přichází od volatilních cen potravin, nebude na něj ČNB výrazně reagovat.

VIKTOR ZEISEL, EKONOM KOMERČNÍ BANKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.