Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Ceny ropy stáhly inflaci v průmyslu prudce dolů

Investice 16.01.2019 | 11:13 0 Komentářů

Ceny v primárních sektorech se na konci loňského roku vydaly do různých směrů. Ceny v průmyslu výrazně ztratily, když odepsaly 1,1 %. Pokles byl mnohem silnější, než předpokládal trh. Tento sektor sledoval zlevňování ropy na světových trzích.

Naopak ceny v zemědělství vyskočily meziměsíčně o 2,2 % a ukazují tak, že ceny potravin by na začátku letošního roku měly pokračovat v růstu. Nahoru jde i cena stavebních prací. Ty přidaly 0,2 %. Projevuje se na nich absolutní nedostatek volné kapacity. Nejasný obrázek přinesly ceny ve službách, kde výrazně klesají ceny za reklamní služby. Ty jsou ale velmi volatilní a další měsíc mohou svůj pokles kompenzovat. Po očištění o tuto složku zůstávají ceny služeb beze změny.

Na dnešní čísla dokonce reagovala koruna. Oslabila přibližně o tři haléře. Trhy pozorují slabší inflační tlaky plynoucí z průmyslového sektoru. To je vede k přesvědčení, že ČNB nebude v dohledné době zvyšovat sazby. Domníváme se, že tady se trhy mýlí. Jádrová inflace a mzdový růst zůstává silný a spotřebitelská inflace na začátku roku ještě vyskočí kvůli novým ceníkům distributorů elektřiny. ČNB tak podle nás sazby zvýší již v únoru a další dvě zvýšení budou následovat ve zbytku roku.

Viktor Zeisel
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.