Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Centrální depozitář vstupuje do TARGET2, na pražské burze tak bude možné obchodovat emise denominované v eurech

Centrální depozitář cenných papírů se stal přímým účastníkem platebního systému TARGET2 jako jeho přidružený vypořádací systém. TARGET2 je clearingový systém provozovaný centrálními bankami zemí eurozóny. Nyní bude možné v České republice emitovat a posléze obchodovat a vypořádávat emise cenných papírů denominovaných v eurech.  Od 2. března 2020 tedy probíhá peněžní část vypořádání cenných papírů v centrálním depozitáři v eurech pouze přes TARGET2. To  znamená, že pokud chtějí mít účastníci nebo jejich zúčtovací banky umožněno vypořádání DVP (delivery versus payment) v eurech musejí mít zajištěn clearing přes tento platební systém.

„Tímto dnem vstupuje tuzemský kapitálový trh do eurozóny. Věříme, že tento kvalitativní posun využijí emitenti pro vydávání zaknihovaných emisí dluhopisů a jiných cenných papírů denominovaných v eurech a účastníci a jejich klienti pro bezrizikové a standardní vypořádání eurových obchodů a zajišťovacích operací v platebním systému centrálních bank. Rád bych také poděkoval Národní bance Slovenska za výbornou spolupráci v celém procesu našeho vstupu do TARGET2 a to jak z pohledu technického, tak také licenčního“, říká Ondřej Dusílek, generální ředitel Centrálního depozitáře cenných papírů.

Právě napojení Centrálního depozitáře cenných papírů na Národní banku Slovenska, tedy banku, která je součástí eurozóny, umožní nově emitovat, obchodovat a vypořádávat obchody přímo v eurech.  Nově příchozí emitenti se tak mohou rozhodnout, zda jejich emise bude obchodována v českých korunách nebo eurech.

„Je to výrazný posun v poskytovaných službách našim emitentům. Doposud každý, kdo chtěl emitovat například emisi dluhopisů denominovanou v eurech, musel využít služeb kapitálového trhu v rámci eurozóny. Nyní má tuto možnost přímo u nás na pražské burze a v rámci služeb centrálního depozitáře cenných papírů. Emitenti tak mohou těžit z lokálních znalostí, komunikovat přímo s burzou a depozitářem v českém jazyce a pohybovat se v rámci české legislativy“, doplňuje Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.