CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

23. 02. 2024

0 komentářů

Cena Zlata si prošla korekcí, jedná se o příležitost?

 

Zveřejněná data o inflaci v minulém týdnu investory do drahých kovů příliš nepotěšila. Data o indexu spotřebitelských cen (CPI) za leden 2024 zveřejněná 13. února ukázala, že inflace se zcela svému 2% cíli v USA po pandemii ještě nepřiblížila. Co to může znamenat pro Zlato? Jedná se o začátek širšího poklesu cen kovu nebo spíš o významnější příležitost?

Loading 

 Po dosažení nejvyšší míry inflace ve výši 9,1 % v druhé polovině roku 2022 byl následný pokles celkové i jádrové inflace poměrně razantní. Lednová aktuální data pak ukázala spíše na opětovné zrychlení růstu cenové hladiny v největší světové ekonomice. CPI index se v lednu po sezónním očištění zvýšil o 0,3 %, což představuje mírné zrychlení oproti prosincovému růstu o 0,2 %. Při pohledu na meziroční údaje se index všech položek za 12 měsíců končících v lednu zvýšil o 3,1 %, což představuje mírné zpomalení oproti 3,4 % nárůstu v prosinci. Za růstem cen je zdražení mezinárodní námořní dopravy, perzistentní inflační tlaky v oblasti základních potravin nebo vysoké náklady na bydlení. Výrobní inflace zveřejněná minulý pátek rovněž neposkytla příliš prostoru pro optimismus. Index cen výrobců minulý měsíc se zvýšil o 0,3 %, což vedlo k meziročnímu nárůstu o 0,9 %. Jednalo se o nejvyšší růst výrobních cen od srpna 2023.

Americká centrální banka (Fed) se tedy musí znovu zabývat otázkou, kdy efektivně začít uvolňovat měnovou politiku, aniž by došlo k podstatnému zrychlení inflace v ekonomice. V odborné veřejnosti se však objevují argumenty ve prospěch (minimálně dočasného) nárůstu rovnovážné úrokové sazby po energetické krizi a pandemii COVID 19. V poslední analýze od ECB se diskutuje reálná nutnost vykompenzovat příliš nízké reálné sazby v předešlé dekádě, které vedly k “nadměrnému využití” výrobních faktorů.

 Obchodníci nyní posunuli sázky na první snížení úrokových sazeb ze strany americké měnové autority z března na červen. Trhy také vidí v letošním roce méně než 100 bazických bodů celkového uvolnění, což je výrazný pokles oproti zhruba 150 bazickým bodům snížení ze začátku roku. Proti tomu jdou opravdu vysoké deficity státních rozpočtů, které dosahují často neuvěřitelných úrovní. V americké ekonomice letos bude deficit veřejných rozpočtů dosahovat až 7 % HDP, vlna zbrojení zvyšuje rovněž schodky rozpočtu v Evropě (trvalé nedodržování logiky tzv. maastrichtských kritérií). To může restriktivnější měnovou politiku plně vykompenzovat. Zlato tedy nadále zůstává vysoce atraktivním uchovatelem hodnoty a volební rok v USA ho může dostat poměrně snadno na nová cenová maxima. Současný pokles cen na trzích je tedy spíš krátkou přestávkou, před dalším výrazným růstem hodnoty tohoto kovu.

Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *