CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

30. 08. 2022

0 komentářů

Čas hraje ve prospěch dětí

 

Chcete svým dětem pomoci do budoucna finančním příspěvkem a zajistit jim dobrý start do života, prostředky na studium nebo startovací bydlení? Pak platí, čím dříve začnete a více investujete, tím lépe. Dlouhodobá investice totiž pomůže překonat i případné krátkodobé výkyvy na trzích a dovolí zvolit dynamičtější strategie a přinést vyšší zhodnocení. V poslední době jsou často zvolenou alternativou portfolia investice do FKI, tedy investováním do Fondů kvalifikovaných investorů, který se řídí zákonem č. 240/2013, Sb., o investičních společnostech a fondech. A v případě FKI lze za kvalifikovaného investora považovat pouze jednoho z rodičů, ne dítě. Investice by tedy měla být vedena na zákonného zástupce.

Loading 

Co mohou nabídnout FKI

Investovat nejméně jeden milion je dané zákonem. Tato částka je už pro řadu lidí dnes dosažitelná. Každý nemusí sice být profesionálním investorem, ale měl by rozumět případným rizikům takové investice, mít dostatečné zkušenosti i znalosti nebo takové finanční zázemí, aby je potenciální (byť i krátkodobý) pokles finančně neohrozil. Investice v delším časovém horizontu může přinést poměrně slušný výnos. Jde tedy o okruh investičních příležitostí pro ty, kdo hledají pro své volné finanční prostředky zajímavé příležitosti, odpovídající zhodnocení a tomu i příslušné případné riziko a investiční horizont. „Výhodou FKI je široké zaměření investic od cenných papírů, nemovitostí, obnovitelných zdrojů, energetiky, pohledávek, komodit, private equity, ale třeba i do umění apod.“ doplňuje Pavel Bříza, člen představenstva a obchodní ředitel AVANT investiční společnost, a.s..

Do čeho dnes FKI nejčastěji investují a jak je to s výnosy

Fondy nejčastěji investují do nemovitosti, které mají z dlouhodobého hlediska nejstabilnější výnosy
v rozmezí od 5 do 8 % p.a. (developerské projekty, retailové parky, výnosové nemovitosti, logistické, průmyslové a skladové areály nebo zemědělská půda). Potenciál přináší i fondy zaměřené
na pohledávky s výnosy 6 až 10 % p.a.. Akciové fondy, které jsou velmi volatilní, ale mohou dosáhnout i vyšší zhodnocení než 20 % p.a.. Dluhopisové nebo private equity fondy s výnosy mezi 5 až 7 % resp. 8 až 12 % p.a. mohou tvořit portfolio a pro konzervativnější investory pak zařadit tzv. fondy fondů.

Jakou strategii zvolit

K investici do FKI je třeba přistupovat jako k dlouhodobé investici pro 5 a více let a nepodléhat panice při kolísání na finančních trzích. Na začátku by si zájemce měl rozmyslet, do jakých podkladových aktiv chce investovat, stanovit si investiční horizont a vybrat vhodný typ fondu, kterému bude nejlépe rozumět. A pak se seznámit s podmínkami fondu/ů a pečlivě pročíst statut a klíčové informace a ujasnit si všechny podmínky správy fondu, vstupní a případně výstupní poplatky, podmínky odkupu akcií i jeho lhůty pro vypořádání. Do FKI je také možné investovat po první investici dalším vkladem v min. výši např. 100 000 korun a posilovat nebo upravovat průběžně skladbu např. o nové fondy. „Pomocí AVANT Flex umožňujeme investorům rozložit už minimální investici 1 milion korun do většího počtu fondů a tím si vytvořit vlastní diverzifikované portfolio s různou investiční strategií, podkladovými aktivy, výnosností, investičním horizontem a rizikovým profilem fondů podle jejich investičního apetitu,“ dodává Pavel Bříza za investiční společnost AVANT.

V mezidobí může samozřejmě dojít i k poklesu hodnoty investiční akcie. Pro investory je však optimální, když u své investice vidí převážně pozitivní trend svého zhodnocení. A pro tento případ umí některé fondy vhodně aplikovat tzv. garanční mechanismus, který potenciální výkyvy eliminuje. „Vybrané FKI spravované AVANT IS nabízí svým externím investorům garanci výnosu do výše fondového kapitálu alokovaného ve prospěch jiného typu cenného papíru vydávaného fondem formou redistribuce fondového kapitálu. Jinými slovy, výnos akcií externích investorů je garantován maximálně do výše fondového kapitálu ve výkonnostních akciích zakladatelů fondu,“ upřesňuje Pavel Bříza z investiční společnosti AVANT.

Při rozhodování je dobré nezapomínat ani na otázku zdanění výnosů, zda investor preferuje fond s průběžným vyplácením dividend nebo až na konci investičního horizontu. I na investice do FKI se totiž vztahuje 3letá lhůta pro aplikaci daně z kapitálových výnosů, respektive 15% srážková daň v případě dividendových titulů.

REKLAMA

Z pohledu investorů je dobré si dát pozor zejména na tři věci – investiční horizont, výstupní poplatky a lhůtu pro vypořádání odkupu. Podmínky se liší u jednotlivých fondů a podle jejich investiční strategie a podkladových aktiv. FKI mají jiné podmínky než standardní retailové fondy. Odkupy nejsou likvidní v řádech dnů nebo týdnů, ale od jednoho až po 12 měsíců. FKI může během prvních let své existence aplikovat výstupní poplatky, obvykle ve výši 5 až 10 % do tří let.

Příklad investice ve výši 1 mil. korun do fondů kvalifikovaných investorů

Investor zvolil v rámci produktu AVANT Flex kombinaci pěti fondů (akciový, nemovitostní, dluhopisový, pohledávkový) s celkovým ročním zhodnocením přes 7,2 % ročně. Výnos na této investici mu bude přinášet 72 000 korun ročně. Při dodržení minimálního tříletého investičního horizontu je navíc tento výnos osvobozen od daně z kapitálových výnosů. Klient navíc vybral portfolio fondů s garancí minimálního výnosu, kde je výnos garantován do výše fondového kapitálu, který do fondu vložili jeho zakladatelé. Za 3 roky může investice do FKI přinést min. výnos 216 000 Kč resp. 232 000 Kč při aplikaci složeného úročení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *