Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Broker Consulting Index podílových fondů: Druhá vlna přinesla zvýšenou volatilitu

Od začátku roku akciové fondy vykazují výkonnost -2,05 %, v září vykazovaly -3,01 %. Dluhopisové fondy si v říjnu připisují zhodnocení 3,07 %, v září 1,93 % a peněžní fondy vykazují 5,14 %, pro připomenutí v září si připisovaly 3,32 %. Pokles zažily pouze smíšené fondy, které si připisují 0,57  %, v září 1,49 %. Komoditní a nemovitostní fondy vykazují pokles ve všech sledovaných obdobích. Komoditní fondy od začátku roku vykazují pokles -6,23 %, v září to bylo -6,50 %. Nemovitostní fondy si na konci října připisovaly -8,74 %, v září měly pokles -8,90 %. Broker Consulting Index podílových fondů za říjen 2020 uvádí celkové číslo za jednotlivé skupiny fondů. Rozdílná výkonnost fondů v měně fondu a v CZK je dána vývojem měnových kurzů.

„Celosvětově zhoršující se situace ohledně pandemie covid-19 měla za následek zvýšenou volatilitu na trzích v říjnu. Narůstající počty denně nakažených a celá řada nových vládních opatření, které můžeme sledovat po celém světě, nejsou pro ekonomický vývoj a také finanční trhy příliš pozitivní. Trhy ale v průměru rostly. Nejlépe se stále daří USA a Číně, průměr však táhne dolů Evropa a Jižní Amerika, ty se stále nevymanily z jarních propadů,“ komentuje vývoj na trzích Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting.

Hlavním tématem v říjnu byl, podobně jako v jarních měsících, nárůst počtů nově denně nakažených virem SARS-CoV-2. Nejen v České republice, ale také i v celé řadě dalších zemí docházelo v říjnu k postupnému vydání ochranných vládních opatření. Dalším hlavním tématem, který bude trhy hýbat také i v listopadu, jsou prezidentské volby v USA. Zvýšená volatilita na amerických akciových trzích se zvyšovala s blížícím se termínem prezidentských voleb.

Jak také ukazuje Index, tak nemovitostní fondy dlouhodobě vykazují pokles. Do jejich výkonnosti vstupují nejenom české nemovitostní fondy, ale také i zahraniční nemovitostní fondy. Tyto fondy se specializují na investování do akcií realitních společností, které působí v realitním sektoru po celém světě. Mezi těmito fondy jsou opravdu veliké rozdíly. Dlouhodobě zahraniční nemovitostní fondy vykazují pokles, což se silně projevuje v celkové výkonnosti nemovitostních fondů. Již delší dobu můžeme sledovat, že české nemovitostní fondy svým investorům přináší slušný a hlavně do značné míry stabilní výnos.

„Vzhledem k říjnovým výkonům fondů bych rád připomněl, že diverzifikace je stále důležitá. Nikdo nezaručí, jak se budou události v budoucnu vyvíjet. Vyhlídky na úspěch akciových titulů v různých zemích a sektorech se mohou změnit během okamžiku. Proto je poměrně riskantní omezovat investice pouze na určitá aktiva, trhy a odvětví. Nejjednodušší způsob, jak snížit riziko potenciální ztráty, je portfolio diverzifikovat, tedy rozložit do různých titulů. Inspirací budiž jedno anglické přísloví: „Nepokládejte všechna vejce do jednoho košíku“, radí na závěr Lukáš Vokel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.