CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

02. 07. 2018

0 komentářů

Bilance státního rozpočtu v červnu zůstala ve schodku

 

Stát hospodařil v prvních šesti měsících tohoto roku se schodkem 5,9 mld. Kč. Ve stejném období předchozího roku byl přebytek rozpočtu 4,6 mld. Kč. Téměř vyrovnaný rozpočet v sobě skrývá slabé investiční výdaje, které ani tento měsíc nedohnaly slabý začátek roku a výrazně tak zaostávají za schváleným plánem. Po očištění o EU fondy by byl rozpočet v deficitu 28,8 mld. Kč. Pozitivní zprávou tak je zrychlení investic financovaných právě z fondů unie. 

Loading 

Pro tento rok byl schválen rozpočet s deficitem 50 mld. Nicméně odhadujeme, že stát bude v tomto roce hospodařit s mírně nižším deficitem a výsledek tak bude opět pozitivnější, než bylo původně schváleno. Očekáváme, že příjmovou stranu rozpočtu bude i nadále podporovat silná spotřeba domácností a s tím spojený vyšší výběr daní. Investiční výdaje by po tradičním pomalém rozjezdu v úvodu roku měly v následujících měsících nabrat rychlejší tempo růstu. K lepšímu výsledku by ale měla dopomoct nutnost dočerpat cca 35 mld. Kč z fondů EU do konce tohoto roku. Negativně se na hospodaření také promítnou vyšší výdaje na dluhovou službu způsobené růstem úrokových sazeb na trhu. Dále také očekáváme, že bude pokračovat tlak na vyšší růst platů některých státních zaměstnanců a navyšování starobních důchodů.

Příjmy státu činily 688,1 mld. Kč. Oproti stejnému období loňského roku se tak příjmy zvýšily o 53,6 mld. Kč. Celkové výdaje v tomto období vzrostly meziročně o 64,1 mld. Kč na 694,0 mld. Kč. Svižný růst naší ekonomiky stále přilévá do pokladnic státu větší inkaso z daní, na kterých stát vybral o 37,8 mld. Kč více než za stejné období loňského roku.

Běžné výdaje státu vzrostly ve stejném období o téměř 51,4 mld. Kč a v meziročním srovnání na to hlavní vliv měly vyšší platby samosprávním celkům zejména v důsledku financování škol a zvyšování mezd státních zaměstnanců. Na sociálních dávkách bylo meziročně vyplaceno o 10,2 mld. více, což bylo primárně způsobeno zvýšením základní výměry důchodů. Výdaje na investice vzrostly o 12,8 mld. ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, ale stále dosahují jen třetiny svého letošního ročního plánu.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank a.s.,

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odborníci: Určitá míra inflace je nejen prospěšná, ale dokonce nutná

Ministerstvo financí (MF) vydalo srpnovou makroekonomickou predikci. Faktem je nekončící inflace, která zpomaluje ekonomický růst a snižuje životní úroveň obyvatel. Meziroční inflace by v druhé polovině roku měla dále zrychlit a přiblížit se 20 %. Průměrná míra inflace by tak letos měla dosáhnout 16,2 %.

Text: Filip Kučera

Foto: Pixabay

29. 08. 2022

Zrušení superhrubé mzdy

Zrušení superhrubé mzdy: nižší daně a vyšší deficit

Český daňový systém v blízké době možná přijde o superhrubou mzdu. Na příjmové straně státního rozpočtu vznikne miliardová díra. Právě vysoký deficit kritizují ekonomové. Otázkou také je, jak dlouho můžou v takové ekonomické situaci nízké daně přetrvat.

Text: Karel Pučelík

16. 09. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *