Pátek 14. prosince. Svátek má Lýdie.

Běžný účet zahájil nový rok v plusu

Bilance zboží a služeb v lednu navýšila přebytek na 30 mld. Kč, což je přibližně o polovinu méně než v předchozím měsíci. Celkově byly vyplaceny dividendy z přímých investic ve výši 8,9 mld. Kč, což je o více než 20 miliard méně oproti předchozímu měsíci. Kladný přebytek prvotních důchodů ve výši 3,6 mld. Kč jen o vlas nepokryl deficit druhotných důchodů. V obou položkách je zahrnuto 4,5 mld. Kč, které v lednu do ČR přispěla EU. 


Finanční účet zaregistroval nižší odliv kapitálu ve výši 2,8 mld. Kč. Přítok přímých investic v lednu dosáhl více než 70 mld. Nicméně finanční účet zaznamenal výrazný odliv portfoliových investic ve výši 261,6 mld. Kč, způsobený optimalizacemi bilancí tuzemských bank v souvislosti s požadavky Fondu pro řešení krize. Dopomohl tomu zřejmě i pozvolný odchod zahraničních držitelů státních dluhopisů, kteří v lednu drželi o 50 mld. Kč méně. Ostatní investice byly v plusu 176,8 mld. Kč, což bylo způsobeno změnou pozice domácího bankovního sektoru vůči zahraničí. Devizové rezervy centrální banky poklesly o 10,3 mld. Kč.

Na konci tohoto roku očekáváme pokles přebytku běžného účtu na 40 mld. Kč kvůli posilující koruně a zhoršující se bilanci zahraničního obchodu.

Kurz koruny dnes dopoledne oslabil o tři haléře k EUR/CZK 25,43, nicméně jedná se o korekci posilujícího trendu z posledních tří dnů. Pro naši měnu budou důležitější výsledky jednání centrální banky, které proběhne na konci března.

Jakub Červenka, analytik Raiffeisenbank a.s.,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.