CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

29. 06. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Americká spotřeba dále nabývá na síle

 

Předběžný červnový údaj inflace v eurozóně ukáže na splnění cíle ECB. Nebude za tím stát ale jádrová inflace nýbrž vyšší ceny potravin a pohonných hmot. Na posilující domácí poptávku, která se projevuje tlaky na růst spotřebitelských cen včetně těch jádrových, ukáží odpolední americká data květnových příjmů a výdajů amerických domácností. Finanční trhy budou ale ovlivněny toky souvisejícími s koncem měsíce i kvartálu, což může vést ke zvýšené volatilitě. Aktuální korekce eurových ztrát na globálním trhu může pro dnešek vytvářet středoevropským měnám podporu.

Loading



 

Inflace v eurozóně na dvou procentech

Včera zveřejněný předběžný odhad německé inflace za červen nepřekvapil, vidíme tedy jako velmi reálné, že číslo za celou měnovou oblast bude činit dvě procenta. Inflace v eurozóně se tak dostane na nejvyšší hodnotu od loňského února. Za červnovým růstem spotřebitelských cen stojí zejména dražší potraviny a pohonné hmoty. Přes léto se inflace může vyšplhat dále nad dvě procenta. Od podzimu ale bude efekt statistické základny inflaci opět snižovat. Naopak jádrová inflace by ke konci roku měla být mírně výše.

Pokračující utahování na americkém trhu práce – snižování nezaměstnanosti a růst mezd – se v kombinaci s pozitivním efektem nedávného snížení daní projevuje nejenom v tom, že spotřebitelská důvěra je nejvýše za posledních 18 let, ale především v ochotě amerických domácností zvyšovat své spotřebitelské výdaje. To už naznačily květnové statistiky maloobchodních tržeb a potvrdí to i dnešní odpolední data příjmů a výdajů amerických domácností za květen. Pokud se naplní naše odhady, bude to znamenat šanci na výrazné zrychlení spotřeby amerických domácností během Q2 18 oproti prvnímu kvartálu. Síla spotřebitelské poptávky se pak projevuje i v růstu cenových indexů. Dnešní statistiky deflátoru soukromé spotřeby potvrdí, že cenové tlaky pomalu ale jistě sílí a ospravedlňují postupné zvyšování dolarových úrokových sazeb.

Euro včera lehce korigovalo přechozí ztráty

Euro včera i v průběhu dnešní asijské seance posilovalo. Primárně se jedná o technický pohyb související s koncem kvartálu a korekci předchozích ztrát. Kurzové pohyby nijak zásadně neovlivnila včerejší série ekonomických indikátorů. Červnové sentiment indikátory potvrzují stabilizaci a v některých segmentech i zlepšení nálady po ne příliš vydařené první polovině letošního roku. Bez překvapení se obešlo zveřejnění předběžných dat německé červnové inflace. Zpřesněné statistiky amerického HDP za Q1 18 byly revidovány lehce k horšímu.

Čeká nás zveřejnění revidované časové řady HDP

Český statistický úřad dnes zveřejní finální čísla národních účtů za Q1 18 včetně sektorových účtů. Stejně jako v Německu ztratila tuzemská ekonomika na dynamice zejména kvůli slabší zahraniční poptávce a exportům. Ekonomiku táhne domácí poptávka, rychle rostou zejména investice. Dnešek ukáže, zda i nadále rostou pouze investice soukromého sektoru či se již konečně rozhoupal i erár. Kromě finálních čísel za Q1 18 bychom se měli dočkat i revize časové řady za loňský rok. Očekáváme, že celkový loňský růst o 4,6 % se více rozprostře z dosavadního velmi silného druhého čtvrtletí do druhé poloviny roku 2017.

REKLAMA

Ani zvýšení sazeb koruně nepomohlo

Česká koruna včera poprvé od loňského září oslabila nad hladinu 26 CZK/EUR, když se kurz krátce před polednem na mezibankovním trhu dostal dokonce lehce přes 26,08 CZK/EUR. Koruna oslabila navzdory tomu, že ČNB ve středu překvapivě rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. A jedním z důvodů byla právě slabá česká měna. Nicméně za jejím znehodnocováním nestojí tuzemské, ale externí faktory. Výprodeje včera byly patrné i na polském zlotém a maďarském forintu. Nadále pokračuje odliv prostředků z rozvíjejících se trhů směrem do dolaru. Tomu pomáhají jak vyšší dolarové úrokové sazby, tak postavení americké měny jako bezpečného přístavu v situaci narůstajících globálních nejistot v souvislosti s obchodními válkami. Odpoledne ale výprodej ustal a regionální měny své ztráty pomalu korigovaly.

Jan Vejmělek, ekonomický a strategický výzkum

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *