Středa 22. září. Svátek má Darina.

5 výhod, které tankovací karty nabízejí živnostníkům

Investice 27.02.2019 | 10:24 0 Komentářů

Tankovací karty mohou dnes využívat i malé firmy nebo živnostníci, aniž by se museli obávat dodatečných poplatků nebo závazků k minimálním odběrům paliva. Umožňuje to koncept nákupní aliance, která sdružuje poptávku více menších subjektů, čímž lze dosáhnout na výhody dříve dostupné jen velkým firmám. Příkladem takového benefitu je plošná cena paliva. Co to znamená a jaké další přednosti tankovací karty mají?

Vše v jednom vyúčtování

Jeden ze základních přínosů tankovací karty spočívá v tom, že nepotřebujete hotovost a nemusíte kvůli daním schraňovat kvanta účtenek z čerpacích stanic. To ocení hlavně podnikatel, který provozuje více aut, protože nemusí zajišťovat finanční prostředky na tankování jednotlivým řidičům a namísto účtenek ho zajímá jedna jediná faktura obsahující souhrn veškerých transakcí všech tankovacích karet za předešlé období. To velmi usnadní administrativu a účetnictví.

Můžete si zvolit slevu nebo plošnou cenu

Ceny pohonných hmot se v závislosti na lokalitě mnohdy velmi liší. I když některé tankovací karty umožňují získat výrazné slevy ze stojanových cen, na dálnici si vzhledem k vyšším cenám stále nemálo připlatíte. Aktuálně stojí benzín i nafta třeba u D1 až 35,90 Kč/l, zatímco průměrné ceny jsou dle údajů Evropské komise o více než 5 korun u nafty a skoro o 6 korun u benzínu níže. S využitím takzvané plošné ceny ale můžete ušetřit mnohem více. „Plošná cena byla dříve dostupná jen velkým podnikům s velkou výtočí paliva. Díky sloučení poptávky více menších subjektů v rámci nákupní aliance však dnes na tyto exkluzivní podmínky může dosáhnout i živnostník bez jakýchkoli závazků k minimálním odběrům,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež podnikatelům poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.

„Plošná cena platí v celé síti čerpacích stanic a aktuálně činí třeba v síti EuroOil 30,59 Kč/l u nafty a 29,77 u benzínu. Je dlouhodobě pod celorepublikovým průměrem, ale nejvíce se vyplatí při tankování na dálnici, kde tak lze aktuálně ušetřit například více než 6 korun za litr Naturalu 95,“ dodává Damir Duraković.

Poplatkům se můžete vyhnout

Nastavení poplatků výrazně ovlivňuje výhodnost tankovací karty. Některé karetní společnosti totiž účtují takzvané servisní poplatky, které představují přirážku ke každému natankovanému litru. Držitel karty pak ve výsledku paradoxně za každý litr benzínu nebo nafty zaplatí vyšší částku, než je na totemu čerpací stanice. „Pro nejmenší firmy s odběrem do 1 200 litrů u těchto karetních společností měsíčně servisní poplatek například dělá i 2,09 Kč za každý natankovaný litr. To je přes 100 Kč za každou plnou běžnou 50litrovou nádrž,“ upozorňuje Damir Duraković. „Pokud se tedy chcete takové absurditě vyhnout, věnujte pozornost poznámkám, které tyto společnosti uvádějí v ceníku pod čarou, kde je nepochopitelně komplikovaná kalkulace servisního poplatku pro menší firmy a podnikatele ukryta,“ dodává Damir Duraković.

Široká akceptační síť

Vedle karetních společností poskytují vlastní tankovací karty i jednotlivé petrolejářské firmy. Protože si je často vzájemně akceptují, nejste stejně jako u karetních společností vázáni pouze na jednu síť čerpacích stanic. Díky vzájemné akceptaci lze využít výhody bezhotovostních plateb na více než 1 200 čerpacích stanicích, aniž byste platili zbytečné poplatky karetním společnostem. S jedinou tankovací kartou tak zaplatíte prakticky u všech značkových sítí.

Úhrada dalších produktů a služeb

Při cestě do zahraničí je možné tankovací kartu využít nejen pro platby ve stejné síti v rámci EU, ale také například k úhradě mýta. Navíc se koncept plošných cen díky své oblibě rozšířil i na Slovensko. S plošnou cenou lze pak od loňska tankovat nejen paliva, ale též AdBlue, který u naftových motorů především nákladních vozů slouží ke snižování emisí oxidů dusíku. Plošná cena tankovaného AdBlue činí 12,90 Kč/l, zatímco litr AdBlue v kanystru přijde až na 60 korun. Stále samozřejmě platí, že jsou veškeré tyto transakce hrazeny bezhotovostně jedinou kartou a podnikatel následně obdrží pouze jeden souhrnný daňový doklad.

Tisková zpráva Axigon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.