Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Zvýšení důchodů z privatizačních peněz není řešení

Penze 19.03.2018 | 13:13 2 Komentářů

Současná vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi plánuje od příštího roku zvýšení důchodů pro lidi nad 85 let o 1000 Kč měsíčně. Stát toto přijde na 14,5 mld. Kč ročně. Andrej Babiš by toto zvýšení chtěl zaplatit z privatizačního účtu.

Vláda Andreje Babiše v demisi již schválila zákon, který jí umožní převést peníze z privatizačního účtu do státního rozpočtu. Musí ale ještě projít Parlamentem ČR. Tím by si uvolnila 21,96 mld. Kč. Na účet privatizace plynou mimo jiné i dividendy ze společnosti ČEZ. To ale není řešením stárnutí populace, které vyžaduje komplexní penzijní reformu.

„Tohleto vyprázdnění nic nevyřeší, to jsou tak drobné vzhledem k tomu, co se vyplácí a bude vyplácet v té penzijní záležitosti, že ta reforma je nutná. Parciální kroky mohou krátkodobě opravdu rozpočet vylepšit, ale když se podíváme na rozměr, tak 14 miliard, kdyby se to proinvestovalo alespoň, prosím. Ale spotřebovat je…,“ uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce Ivan Pilný (ANO), bývalý ministr financí.

Andrej Babiš chce zavést samostatný důchodový účet do roku 2020. Do té doby chce prosadit penzijní reformu, jejíž součástí má být i podnikové důchodové pojištění.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

2 komentáře: “Zvýšení důchodů z privatizačních peněz není řešení”

  1. Richard Fuld napsal:

    Chtělo by to vzpomenout na Kalouska, jak nám kvůli důchodové reformě zvedl DPH. Na to se rádo zapomíná. Tady máme každoročně docela zajímavou částku na financování důchodů také.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.