CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

09. 08. 2019

0 komentářů

Zpráva o inflaci: Bilance rizik prognózy vyhodnotila rada ČNB jako mírně protiinflační

 

Česká národní banka (ČNB) zveřejnila Zprávu o inflaci III/2019. Prognóza ČNB předpokládá pro tento rok s nárůstem české ekonomiky o 2,6 procenta. Koruna bude nadále posilovat. Ale vnější rizika plynou ze zahraničních hrozeb, kterými zůstávají dopady protekcionistických opatření ve světovém obchodu a neřízený brexit. 

Loading 

Prognóza České národní banky počítá s nárůstem české ekonomiky, který přechodně zvolnil, o 2,6 procenta, s tím, že postupně bude směřovat ke třem procentům a jeho dynamika se bude mírně zvyšovat. Kurz koruny bude postupně posilovat. Prognóza čeká, že by ve třetím čtvrtletí roku 2019 mohla dosáhnout kurzu 25,40 Kč/EUR. Na začátku dalšího roku by mohl posílit až na 25 Kč/EUR.

Bankovní rada nechala úrokové sazby beze změn, dvoutýdenní repo sazba zůstává na 2 procentech, diskontní sazba na 1 procentu a lombardní sazba na 3 procentech.

Bankovní rada vyhodnotila bilanci rizik prognózy jako mírně protiinflační. Zdrojem nejistot podle rady přetrvávají obchodní války a hrozby neřízeného brexitu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *