CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

09. 08. 2019

0 komentářů

Zpráva o inflaci: Bilance rizik prognózy vyhodnotila rada ČNB jako mírně protiinflační

 

Česká národní banka (ČNB) zveřejnila Zprávu o inflaci III/2019. Prognóza ČNB předpokládá pro tento rok s nárůstem české ekonomiky o 2,6 procenta. Koruna bude nadále posilovat. Ale vnější rizika plynou ze zahraničních hrozeb, kterými zůstávají dopady protekcionistických opatření ve světovém obchodu a neřízený brexit. 

Loading 

Prognóza České národní banky počítá s nárůstem české ekonomiky, který přechodně zvolnil, o 2,6 procenta, s tím, že postupně bude směřovat ke třem procentům a jeho dynamika se bude mírně zvyšovat. Kurz koruny bude postupně posilovat. Prognóza čeká, že by ve třetím čtvrtletí roku 2019 mohla dosáhnout kurzu 25,40 Kč/EUR. Na začátku dalšího roku by mohl posílit až na 25 Kč/EUR.

Bankovní rada nechala úrokové sazby beze změn, dvoutýdenní repo sazba zůstává na 2 procentech, diskontní sazba na 1 procentu a lombardní sazba na 3 procentech.

Bankovní rada vyhodnotila bilanci rizik prognózy jako mírně protiinflační. Zdrojem nejistot podle rady přetrvávají obchodní války a hrozby neřízeného brexitu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *