CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

09. 08. 2019

0 komentářů

Zpráva o inflaci: Bilance rizik prognózy vyhodnotila rada ČNB jako mírně protiinflační

 

Česká národní banka (ČNB) zveřejnila Zprávu o inflaci III/2019. Prognóza ČNB předpokládá pro tento rok s nárůstem české ekonomiky o 2,6 procenta. Koruna bude nadále posilovat. Ale vnější rizika plynou ze zahraničních hrozeb, kterými zůstávají dopady protekcionistických opatření ve světovém obchodu a neřízený brexit. 

Loading 

Prognóza České národní banky počítá s nárůstem české ekonomiky, který přechodně zvolnil, o 2,6 procenta, s tím, že postupně bude směřovat ke třem procentům a jeho dynamika se bude mírně zvyšovat. Kurz koruny bude postupně posilovat. Prognóza čeká, že by ve třetím čtvrtletí roku 2019 mohla dosáhnout kurzu 25,40 Kč/EUR. Na začátku dalšího roku by mohl posílit až na 25 Kč/EUR.

Bankovní rada nechala úrokové sazby beze změn, dvoutýdenní repo sazba zůstává na 2 procentech, diskontní sazba na 1 procentu a lombardní sazba na 3 procentech.

Bankovní rada vyhodnotila bilanci rizik prognózy jako mírně protiinflační. Zdrojem nejistot podle rady přetrvávají obchodní války a hrozby neřízeného brexitu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *