Úterý 22. září. Svátek má Darina.

Zpráva o inflaci: Bilance rizik prognózy vyhodnotila rada ČNB jako mírně protiinflační

BankyMakro 09.08.2019 | 11:14 0 Komentářů

Česká národní banka (ČNB) zveřejnila Zprávu o inflaci III/2019. Prognóza ČNB předpokládá pro tento rok s nárůstem české ekonomiky o 2,6 procenta. Koruna bude nadále posilovat. Ale vnější rizika plynou ze zahraničních hrozeb, kterými zůstávají dopady protekcionistických opatření ve světovém obchodu a neřízený brexit. 

Prognóza České národní banky počítá s nárůstem české ekonomiky, který přechodně zvolnil, o 2,6 procenta, s tím, že postupně bude směřovat ke třem procentům a jeho dynamika se bude mírně zvyšovat. Kurz koruny bude postupně posilovat. Prognóza čeká, že by ve třetím čtvrtletí roku 2019 mohla dosáhnout kurzu 25,40 Kč/EUR. Na začátku dalšího roku by mohl posílit až na 25 Kč/EUR.

Bankovní rada nechala úrokové sazby beze změn, dvoutýdenní repo sazba zůstává na 2 procentech, diskontní sazba na 1 procentu a lombardní sazba na 3 procentech.

Bankovní rada vyhodnotila bilanci rizik prognózy jako mírně protiinflační. Zdrojem nejistot podle rady přetrvávají obchodní války a hrozby neřízeného brexitu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.