CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

01. 07. 2021

0 komentářů

Zneužívá Google svého dominantního postavení na trhu?

 

Google opět čelí kritice v souvislosti s omezováním přístupu uživatelských dat a podezření z nelegálního upřednostňování svých vlastních technologií online zobrazování reklamy. Tímto způsobem může jít tak o ilegální vytlačování konkurence. 

Pokud by společnost dostala příkaz zastavit nebo omezit online reklamy, tak by to markantně ovlivnilo její zisky, případně i její pozici lídra v online prostoru. Jde o základní kámen podnikání giganta a EU tím otevírá tzv. černou skříňku online reklamy, kdy Google automaticky vypočítá a nabídne cenu za reklamní prostor inzerentům a publisherům.

Evropská unie by měla otevřít oficiální vyšetřování online giganta do konce roku. Podle agentury Reuters měl Google za předchozí rok výnos z online reklam ve výši 147 miliard dolarů. Inzerenti se stěžují, že společnost využívá své dominantní postavení, protože vyhnout se softwaru Google je nemožné a souvisí s platbou vysokých poplatků.

Mateřská společnost Alphabet zatím nezaznamenala markantní propad hodnoty svých akcií a na grafu můžeme vidět, že podezření hodnotu akcií neovlivňují. Na druhé straně je vysoce pravděpodobné, že zlom může přijít, pokud vyšetřovatelé zjistí zásadní pochybení a monopolní ovlivňování trhu.

Toto není první případ porušení „pravidel“, kterému musí firma čelit. Začátkem června přišel francouzský antimonopolní úřad s obviněním ohledně zneužívání dominance na trhu online reklamy. Internetový obor bude muset zaplatit pokutu zhruba 270 milionů dolarů.

REKLAMA

Evropská komise v posledních letech začala vyšetřování zaměřené na digitální svět, konkrétně na firmy Microsoft, Google a Amazon. Google ve Francii přislíbil sérii změn v reklamní technologii, avšak splní opravdu své sliby? Pokuty v konečném důsledku zaplatí inzerenti a obrovské zisky všech technologických gigantů stále narůstají.

 

Lucia Žárska, hlavní analytička ProfitLevel

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

whistleblowing

Investice do vhodného oznamovacího systému ušetří firmě peníze

Česká republika měla do našeho právního řádu včlenit pravidla chránící oznamovatele protiprávního jednání (whistleblowery) do prosince roku 2021. Předchozí vládě se však včasná transpozice evropské směrnice nepodařila, nový návrh je však již na světě. Řada poradenských společností je připravena firmám pomoci s plněním nových povinností.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

21. 09. 2022

Zahraniční rezidentura může před nenadálými geopolitickými situacemi ochránit  finance i podnikání

Probíhající válka na Ukrajině, energetická krize i hospodářské problémy, které během posledních dvou let přinesla pandemie. To vše jsou faktory, které hýbou se světovou ekonomikou, finanční situací firem a potažmo i každého z nás. Jak zajistit bezpečí v případě, že by se válečný konflikt rozšiřoval do dalších […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 08. 2022

XIXOIO – Watzke odešel z představenstva, Vyhnal už není v dozorčí radě, společnost výsledky za rok 2021 stále nezveřejnila

Po půl roce ukončil své působení v dozorčí radě společnosti Xixoio Miloslav Vyhnal. Podle údajů z justice.cz to bylo k poslednímu červencovému dni na vlastní žádost. Richard Watzke se na vlastní žádost vzdal pozice člena představenstva (a tedy i předsedy představenstva) a rozhodnutím jediného akcionáře byl zvolen do dozorčí rady […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

22. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.