CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

23. 03. 2023

0 komentářů

Zlato okusilo 2000 USD, další vývoj ovlivní FOMC

 

Na začátku evropské obchodní seance se zlato krátce obchodovalo nad 2000 USD. Na velké drama, které se o víkendu odehrálo ve Švýcarsku, totiž trh nezareagoval úlevou, ale zvýšenou ostražitostí. Krátkodobý směr vývoje drahých kovů nebude záležet jen na dalším vývoji v oblasti bankovnictví a likvidity, ale do značné míry také na dopadech středeční schůzky FOMC (Federální výbor pro operace na volném trhu).

Loading 

Na začátku evropské obchodní seance se zlato krátce obchodovalo nad 2000 USD. Na velké drama, které se o víkendu odehrálo ve Švýcarsku, totiž trh nezareagoval úlevou, ale zvýšenou ostražitostí. Ve snaze vyhnout se nákaze plynoucí z prohlubující se krize likvidity v Credit Suisse zorganizovala Švýcarská národní banka jakýsi „vynucený sňatek“, kdy Credit Suisse převzala pod svá křídla investiční banka UBS. Součástí transakce bylo několik garancí ohledně likvidity a odmazání obrovských dluhů Credit Suisse v kapitálové kategorii Tier1, nad nímž se pozdvihlo nejedno obočí.

Fakt, že to nezasáhlo akcionáře a kapitál Common Equity Tier 1 (CET1) má vyšší rating než Additional Tier 1 (AT1), znamená, že se teď pozornost upírá na trh s dluhopisy o objemu 275 miliard dolarů. „Švýcaři tuto klíčovou oblast financování pro věřitele úplně zabili,“ řekl Bloombergu generální ředitel jisté britské banky. Právě proto nepřinesla záchrana CS po otevření evropského trhu žádnou úlevu, ale vyvolala jen nervozitu a dohady, co může přijít dál. Další zmatky do věci vnesli evropští regulátoři, kteří zopakovali, že když dojde ke ztrátám, musí se nejprve projevit na kapitálu kategorie CET1 a teprve pak na kategorii AT1, čímž poněkud zmírnili stres na trhu s AT1.

  

Source: Saxo

 Tento výrok pomohl částečně uklidnit obavy ohledně likvidity, a tak se zlato poté, co dosáhlo nového jednoletého maxima na hladině 2010 USD, znovu vrátilo někam k 1980 USD. Také v jiných měnách vystoupaly ceny zlata výš, XAU/AUD dosáhl rekordní výše a v případě XAU/EUR chybělo k dosažení nového maxima jen 1 %. Zlato a stříbro nakonec minulý týden završily o 6,5 % a 10 % výš a společně s bitcoinem jsou v současnosti považovány za bezpečná útočiště a ukazatele hlubších postojů k riziku na trzích.

Na počátku této nejnovější krize ve svém držení obchodníci a investoři příliš drahých kovů neměli. Během únorové korekce je totiž ve velkém odprodávali. Množství zlata v držení fondů ETF stouplo v minulém týdnu nejvíc za poslední rok, ale pořád dosáhlo pouze 2871 tun, což je téměř 450 tun pod loňským maximem. Během pěti týdnů končících 7. březnem snížili spekulanti ve futures své čisté dlouhé pozice o 78 %.

Krátkodobý směr vývoje drahých kovů nebude záležet jen na dalším vývoji v oblasti bankovnictví a likvidity, ale do značné míry také na dopadech včerejší schůzky FOMC. Stačily necelé dva týdny, aby trh, který ještě nedávno počítal s tím, že se sazby ještě čtyřikrát zvýší, přestal očekávat jakékoli zvýšení, a swapový trh už předpokládá v nadcházejících 12 měsících propad o zhruba 130 bazických bodů.

Pokud jde o zlato, zůstáváme optimističtí. V uplynulých 20 letech už vysoké sazby třikrát vyvolaly delší období posílení zlata a vzhledem k současné situaci nelze vyloučit, že k tomu dojde znovu. Krátkodobě se zdá být zlato překoupené, a pokud dojde ke korekci, může klesnout až k 1931 USD, což je 0,382 Fibonacciho retracement posledního posílení od 8. března. Celkově má zlato krátkodobě a střednědobě vzestupný trend a může dokonce otestovat absolutní maxim

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *