CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

23. 03. 2023

0 komentářů

Zlato okusilo 2000 USD, další vývoj ovlivní FOMC

 

Na začátku evropské obchodní seance se zlato krátce obchodovalo nad 2000 USD. Na velké drama, které se o víkendu odehrálo ve Švýcarsku, totiž trh nezareagoval úlevou, ale zvýšenou ostražitostí. Krátkodobý směr vývoje drahých kovů nebude záležet jen na dalším vývoji v oblasti bankovnictví a likvidity, ale do značné míry také na dopadech středeční schůzky FOMC (Federální výbor pro operace na volném trhu).

Loading 

Na začátku evropské obchodní seance se zlato krátce obchodovalo nad 2000 USD. Na velké drama, které se o víkendu odehrálo ve Švýcarsku, totiž trh nezareagoval úlevou, ale zvýšenou ostražitostí. Ve snaze vyhnout se nákaze plynoucí z prohlubující se krize likvidity v Credit Suisse zorganizovala Švýcarská národní banka jakýsi „vynucený sňatek“, kdy Credit Suisse převzala pod svá křídla investiční banka UBS. Součástí transakce bylo několik garancí ohledně likvidity a odmazání obrovských dluhů Credit Suisse v kapitálové kategorii Tier1, nad nímž se pozdvihlo nejedno obočí.

Fakt, že to nezasáhlo akcionáře a kapitál Common Equity Tier 1 (CET1) má vyšší rating než Additional Tier 1 (AT1), znamená, že se teď pozornost upírá na trh s dluhopisy o objemu 275 miliard dolarů. „Švýcaři tuto klíčovou oblast financování pro věřitele úplně zabili,“ řekl Bloombergu generální ředitel jisté britské banky. Právě proto nepřinesla záchrana CS po otevření evropského trhu žádnou úlevu, ale vyvolala jen nervozitu a dohady, co může přijít dál. Další zmatky do věci vnesli evropští regulátoři, kteří zopakovali, že když dojde ke ztrátám, musí se nejprve projevit na kapitálu kategorie CET1 a teprve pak na kategorii AT1, čímž poněkud zmírnili stres na trhu s AT1.

  

Source: Saxo

 Tento výrok pomohl částečně uklidnit obavy ohledně likvidity, a tak se zlato poté, co dosáhlo nového jednoletého maxima na hladině 2010 USD, znovu vrátilo někam k 1980 USD. Také v jiných měnách vystoupaly ceny zlata výš, XAU/AUD dosáhl rekordní výše a v případě XAU/EUR chybělo k dosažení nového maxima jen 1 %. Zlato a stříbro nakonec minulý týden završily o 6,5 % a 10 % výš a společně s bitcoinem jsou v současnosti považovány za bezpečná útočiště a ukazatele hlubších postojů k riziku na trzích.

Na počátku této nejnovější krize ve svém držení obchodníci a investoři příliš drahých kovů neměli. Během únorové korekce je totiž ve velkém odprodávali. Množství zlata v držení fondů ETF stouplo v minulém týdnu nejvíc za poslední rok, ale pořád dosáhlo pouze 2871 tun, což je téměř 450 tun pod loňským maximem. Během pěti týdnů končících 7. březnem snížili spekulanti ve futures své čisté dlouhé pozice o 78 %.

Krátkodobý směr vývoje drahých kovů nebude záležet jen na dalším vývoji v oblasti bankovnictví a likvidity, ale do značné míry také na dopadech včerejší schůzky FOMC. Stačily necelé dva týdny, aby trh, který ještě nedávno počítal s tím, že se sazby ještě čtyřikrát zvýší, přestal očekávat jakékoli zvýšení, a swapový trh už předpokládá v nadcházejících 12 měsících propad o zhruba 130 bazických bodů.

Pokud jde o zlato, zůstáváme optimističtí. V uplynulých 20 letech už vysoké sazby třikrát vyvolaly delší období posílení zlata a vzhledem k současné situaci nelze vyloučit, že k tomu dojde znovu. Krátkodobě se zdá být zlato překoupené, a pokud dojde ke korekci, může klesnout až k 1931 USD, což je 0,382 Fibonacciho retracement posledního posílení od 8. března. Celkově má zlato krátkodobě a střednědobě vzestupný trend a může dokonce otestovat absolutní maxim

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *