Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Zlato: Čeká nás změna pravidel hry?

Investice 16.04.2013 | 14:31 0 Komentářů

Zlato, které se během posledního desetiletí stalo miláčkem mnoha investorů a které během tohoto období nabízelo tučné zisky, najednou vypadá zranitelně. Znamená poslední vývoj konec rostoucího trendu, který zlato zahájilo již v roce 2001, nebo nám historie ukáže, že dnešní dny byly vynikající příležitostí k investici? (Komentář Saxo Bank)

Spouštěcím impulsem, který v únoru vedl k poklesu dosavadního nárůstu v nákupech pozic v burzovně obchodovaných produktech na zlato, bylo prolomení pod technickou úroveň 1 625 USD/unci, po němž za několik dní (20. února) následoval technický signál k prodeji, kterým se stalo tzv. smrtelné překřížení (death cross). Takovýto signál, kterým je protnutí 50denního klouzavého průměru s 200denním klouzavým průměrem, vedl během posledních pěti let ve dvou ze tří případů výraznému výprodeji.

Vzhledem k vysokému objemu těchto investic se dala celá sněhová koule do pohybu.

 

Co skutečně zahrálo v minulém týdnu investorům na nervy, byla možnost, že by Kypr přikročil k prodeji svých zlatých rezerv, aby tak uhradil své dluhy. Trh by takový prodej mohl snadno absorbovat. Rozšířily se však obavy, že v případě uskutečnění by se tento postup mohl stát precedentem i pro další centrální banky v zemích na periferii eurozóny. Takové kroky by již měly na trhy se zlatem daleko větší dopad, vezmeme-li v úvahu, kolik zlata drží například země jako Španělsko a Itálie. K tomu pokračoval cenový sešup u dalšího významného obchodníka se zlatem, takže vývoj nabral jasný kurz a po dosažení a prolomení podpory na úrovni 1 525 USD/unci, která jako by ani neexistovala, vlna příkazů k prodeji na spotovém trhu i trhu s futures uvrhla cenu zlata do střemhlavého pádu. V průběhu první hodiny tohoto masakru minulý pátek změnily svého vlastníka futures na téměř 9 milionů uncí zlata.

 

Technický pohled

Páteční propad o 59 USD dnes následoval ještě větší pokles a otázka, již si nyní všichni kladou, zní, kdy se výprodej zastaví? Jak už bylo uvedeno výše, fundamentální podpora se sice objevila, ale v posledních týdnech ji trh setrvale ignoroval. A dokud nebude nalezen spodní práh, bude mít další ekonomické oslabení, které by mohlo znamenat pokračující podporu ve formě nákupu aktiv v USA, omezený či nulový dopad. Z technického hlediska situace skutečně vypadá velmi bezútěšně: vytvořila se silná rezistence mezi hladinami 1 500 a 1 525 USD/unci, a pokud se k ní cena v brzké době opět přiblíží, dojde nepochybně k dalšímu výprodeji.

Směrem dolů se zdá, že je prostor otevřený až k úrovni 1 300 USD/unci, což představuje 50% propad z výšin dosažených po pádu Lehman Brothers na podzim 2008. Za zmínku také stojí, že aktuální cena těsně nad hranicí 1 400 USD/unci spadá do oblasti konsolidace mezi 1 300 a 1 425 USD/unci, v níž se zlato pohybovalo po šest měsíců mezi koncem roku 2010 a začátkem roku 2011.

Až se prach usadí

Několikaletá cesta vzhůru je u konce, ale zatím je zřejmě příliš brzy na to hovořit o úplném obratu trendu. Nadcházející dny a týdny budou velmi důležité, poněvadž teď dochází na válku nervů. Budou investoři do ETP, a to zejména ti velcí, nuceni pokračovat ve výprodeji? Pokud by zároveň hedgeové fondy vstoupily do čistě krátkých pozic, mohl by tento scénář způsobit další oslabení. Nebo momentální zpomalování ekonomiky v konečném efektu přece jen aktivuje nějaký support? V předchozích výhledech už jsme uváděli, že si na zlato udržujeme konstruktivní pohled, nicméně si jsme vědomi, že prolomení pod hranici 1 500 USD/unci má potenciál zcela změnit pravidla hry. Předpokládáme vznik supportu poblíž úrovně 1 300 USD/unci, po němž by mělo následovat dlouhé období konsolidace, v němž bude úroveň 1 550 USD/unci fungovat jako rezistence.

Cesta k obnově důvěry investorů bude dlouhá, a prozatím ještě ani nezačala.

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.