CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

02. 12. 2020

0 komentářů

Zdraží pohonné hmoty, elektřina i zemní plyn

 

„Koronavirová krize vedla k omezení spotřeby průmyslových komodit. Díky tomu se snížily burzovní ceny ropy, elektřiny i zemního plynu. S postupnou obnovou globálního hospodářství se však budeme muset připravit na zdražování těchto komodit. To může udělat čáru přes rozpočet mnohým rodinám,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

V uplynulém týdnu přestaly narůstat ceny pohonných hmot. Výhled na příští měsíce však není pro řidiče příznivý. Na světových trzích s ropou se udržují nejvyšší ceny od března letošního roku. To se s časovým zpožděním promítne i do cen benzínu a nafty na čerpacích stanicích. Obchodníci s ropou předpokládají, že se díky vakcínám proti koronaviru podaří obnovit globální hospodářství, což bude doprovázeno zvýšenou poptávkou po ropě. Důsledkem bude pokračující růst ceny černého zlata.

Kromě pohonných hmot si lidé zřejmě budou muset připlatit i za elektřinu. Hlavní důvod zvyšování ceny je podobný jako u ropy. Předpokládaný růst ekonomiky navýší poptávku po elektřině. To do budoucna umocní nové trendy jako je elektromobilita. Navíc se pokračuje v uzavírání jaderných elektráren v Německu. Jedna MWh se na burze obchoduje za 45 eur, což je o 5 eur více než na začátku listopadu.

Ke zdražování zřejmě přistoupí i dodavatelé zemního plynu. Tato komodita se na trzích obchoduje za 2,9 dolaru za MMBtu, což je přibližně o 14 procent více než před třemi měsíci. Vývoj ceny plynu bude v následujících měsících ovlivněn počasím. Chladná zima by navýšila spotřebu plynu a zřejmě vedla k dalšímu zdražování. Lidé by proto měli zvážit, zda se jim vyplatí fixovat cenu zemního plynu u svých dodavatelů.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *