Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

Zaplatil si Broker Consulting vítězný test finančních poradců?

Server Poradci-sobě.cz před nedávnem zveřejnil výsledky testu finančních poradců. „Uvedený test je velmi pofidérní a zřejmě zaplacený společností Broker Consulting,“ uvedl pro časopis Finanční poradce Petr Stuchlík, generální ředitel společnosti Fincentrum. A není jediný, kdo má o korektnosti testu pochybnosti.

Petr Stuchlík své tvrzení staví na třech základních bodech:

  • test byl uskutečněn stejnými lidmi, kteří tvořily internetové stránky Broker Consultingu,
  • tisková zpráva prý lže v první větě, když tvrdí, že byl test realizován ve spolupráci mj. serveru iDNES.cz, který ale spolupráci na testu popřel (jeho rolí ale byla publikace výsledků a účast redaktora v porotě)
  • a nechybí ani tradiční označení možného střetu zájmů, kdy autor testu působí jako investiční poradce, čímž může být motivován preferovat společnosti s nižším podílem investic. Martin Viktora, autor testu, ale uvádí, že investičním poradcem není.

"Rozumíme tomu, že stagnující společnost může sáhnout i k takovýmto nástrojům konkurenčního boje, jakkkoli je odsuzujeme," dodává Petr Stuchlík.

Není ale jediný, kdo pochybuje o korektnosti testu. "Test nemůžeme brát příliš vážně. Už na první pohled působí amatérsky a zmateně, a tím pádem nedůvěryhodně," uvádí pro časopis Finanční poradce Pavel Manhalter, výkonný ředitel vedení společnosti AWD, a dodává: "Navíc se na trhu proslýchá, že autoři testu mají blízko k jedné z hodnocených poradenských společností, což mu na důvěryhodnosti opět nepřidává."

Autor testu Martin Viktora ze serveru Poradci-sobě.cz k tomu dodává: "Námitku podjatosti testu chápu jako nedílnou součást místního poradenského folkloru. Historicky snad není testu, kterému by se punc podjatosti vyhnul."

Další dotazovaní, např. Michal Knapp, předseda představenstva a generální ředitel OVB Allfinanz, a Lada Kičmerová, tisková mluvčí Partners, si stěžovali především na malý vzorek testovaných osob, z nichž je usuzováno na celou společnost. Naopak přínos vidí především ve zpětné vazbě.

Zdroj: Finanční poradce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.