Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Zahraniční obchod stále na rostoucí vlně

Investice 06.01.2014 | 15:02 0 Komentářů

V listopadu loňského roku rostl podle údajů dnes zveřejněných ČSÚ vývoz i dovoz, a to o 7,4 %, resp. 6,3 % meziročně. Obchodní bilance se tak držela výše než v roce 2012, v listopadu skončila přebytkem přesahujícím 38 miliard korun. (Komentář GE Money Bank)

Export a import se zvedají nejen v meziročním, ale i v meziměsíčním srovnání. V listopadu to bylo na exportní straně o 2,8 % a na straně importu o 0,3 %. Dílem k tomu mohla přispět i měnová intervence České národní banky proti koruně.

Zahraniční obchod je v současné době tažen hlavně tím, v čem je naše ekonomika efektivní: výroba aut. Vývoz aut a dalších dopravních prostředků a strojů meziročně v listopadu narostl o 11,5 miliardy, což představuje oproti roku 2012 zlepšení o 7,6 %. Dalšími tahouny byly přístroje používané v průmyslu a elektrická zařízení.

Zajímavou informací je, že od ledna do listopadu se vývoz zvedl o 1,6 % a dovoz stagnoval. To ukazuje na vyšší přebytek obchodní bilance, který se podle ČSÚ skutečně meziročně za prvních jedenáct měsíců zvedl o více než 44 miliard korun.

Pro příští měsíce čekáme, že by se export mohl dále zvyšovat, a to hlavně kvůli dvěma faktorům. Ten důležitější je pokračující oživení poptávky v Evropě, ten o něco méně důležitý je již zmiňované umělé oslabení koruny. Zahraniční obchod by tak mohl po špatném třetím čtvrtletí znovu přispívat k růstu české ekonomiky.

Petr Gapka, hlavní ekonom GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.