CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

23. 03. 2023

0 komentářů

Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

 

Hrubý zahraniční dluh ČR – tedy vlády, firem a bank – dosáhl na konci roku 2022 úrovně necelých 185 mld. EUR a byl tak o 3 mld. eur vyšší než v předcházejícím roce.

Loading 

V poměru k HDP se ovšem díky vysoké inflaci zadlužení ČR mírně snížilo, a sice na 66 %. Výše dluhu není nijak překvapivá, dramatická a s ohledem na strukturu vlastně ani nebezpečná. Krátkodobý dluh je třeba stále nižší než devizové rezervy ČNB.

Ačkoliv na výši dluhu se toho až tolik nemění, změnou prochází struktura. Zatímco v době okolo konce kurzového závazku zadlužení rychle narůstalo s tím, jak zahraniční investoři navyšovali svoje vklady v tuzemských bankách a nakupovali s vidinou zhodnocení státní dluhopisy, nyní dluh tvoří a ovlivňují především zahraniční úvěry firem. A je to s ohledem na vývoj tuzemských úrokových sazeb vlastně i logické.

Ostatně i bankovní statistiky už více než rok potvrzují preferenci cizoměnových úvěrů před těmi korunovými. A netýká se pouze realitního businessu, ale už i průmyslových firem. Rozdíl úrokových korunových a eurových úroků je proto hlavním důvodem, proč roste i zadlužení tuzemských firem vůči zahraničí.

Zajímavý trend je možné vysledovat i u zahraničního zadlužení vlády, která vzniká především tak, že si nerezident koupí český státní dluhopis. Je zde vidět, jak se investoři snaží využívat rozdílu ve výnosech bondů a přeskupují svá portfolia směrem ke kratším splatnostem, které nesou díky invertované křivce více než ty dlouhé.

Zahraniční dluh ČR reflektuje především rozdílnou úrokovou politiku uplatňovanou v ČR a v eurozóně. Tím, že se v ČR začaly dříve a razantněji zvyšovat úrokové sazby, zvýšil se i zájem o levnější zahraniční financování. Dřívější pozice spíše spekulativního charakteru naproti tomu v posledních letech klesají.

REKLAMA

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *