Sobota 25. května. Svátek má Viola.

Za falšování dat miliardové sankce

Investice 21.09.2015 | 14:50 0 Komentářů

Hluboký propad akcií dnes zažila německá automobilka Volkswagen. Její akcie dnes klesly o 20 procent. Za vším stojí páteční obvinění amerických úřadů ohledně falšování údajů toxických emisí.

Neměcká automobilka Volkswagen instalovala do vozů speciální software, který poznal, že auto je měřené a sám snižoval hodnoty naměřených emisí. Americké úřady společnost vyzvaly ke stažení veškerých takto upravených vozidel a navíc za každý takto upravený vůz může dostat pokutu 37 500 dolarů. V celkovém součtu by se mohlo jednat o částku až 18 miliard dolarů (431 miliard korun). Problém se totiž týká téměř půl milionu takto upravených vozidel.

Díky dvacetiprocentnímu propadu akcií zmizelo z tržní hodnoty společnosti asi 15 miliard eur (420 miliard korun). Výkonný ředitel společnosti Martin Winterkorn se v pondělí za chybu veřejně omluvil a nařídil interní vyšetřování, aby odhalil viníka. Jedná se o jednu z nejhlubších ztrát v historii firmy, akcie se totiž dostaly na nejnižší hodnotu za poslední tři roky.

Spolu s akciemi Volkswagenu ztrácejí také akcie sesterské automobilky Porsche a německé automobilky BMW. Ty se od skandálu distancovaly.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.