CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

20. 05. 2021

0 komentářů

XTB: Investice v době inflačního tlaku

 

Proč je inflace důležitá? Zvýší se míra inflace ještě více? Jaké ukazatele inflace je potřeba sledovat a které instrumenty mohou být přirozeným zajištěním proti inflaci? Těmito a mnoha dalšími otázkami souvisejícími s investováním během vysokého inflačního tlaku se zabývá nejnovější report od analytiků XTB. 

Inflace představuje změnu cen v průběhu určitého časového období a je nepochybně jedním z hlavních faktorů ovlivňujících ekonomiku. Míra inflace je také jedním z nejdůležitějších ukazatelů pro spotřebitele i investory. Určuje skutečnou hodnotu hotovosti a hodnotu investice, která se v čase mění. Dynamicky se měnící míra inflace představuje pro investory značnou výzvu a její vliv na burzovní indexy, ceny zlata, ale i celou řadu dalších instrumentů je významný.

Pandemie a inflace

Omezení spojená s pandemií COVID-19 uvedla globální ekonomiku do hluboké recese; ceny ropy dočasně poklesly i pod nulu. Centrální bankéři otevřeně hovořili o nutnosti čelit deflaci. Makroekonomická situace se však v posledních měsících změnila, a to v důsledku stále lepšího vyrovnávání se jednotlivých zemí s pandemií.

Inflace v Česku začíná být opět velké téma. Index spotřebitelských cen vzrostl v dubnu nečekaně o vysokých 3,1 %, přestože ještě na počátku roku atakoval dvouprocentní úroveň. Češi byli z posledních let zvyklí na vyšší míru inflace, než obyvatelé eurozóny či USA, ale aktuální nárůst je ještě o něco hrozivější. Netýká se totiž primárně naší země, ale má globální charakter. Masivní monetární stimuly centrálních bank a fiskální stimuly vlád nakoply globální ekonomiku z postkovidového šoku. ČNB podobně jako Fed nebo ECB stále drží úroky v blízkosti nuly. Dostatek likvidity zvyšuje poptávku nejen po spotřebních statcích, ale masivně rostou také ceny producentů či ve stavebnictví, které reaguje na rostoucí ceny komodit. Je třeba se zajímat o inflaci, protože se jedná o kupní sílu úspor nás všech. Řešením jsou vhodné investice, jejichž cenový růst je obranou proti znehodnocení úspor. Situace není jednoduchá, protože ceny mnoha aktiv již reagovaly vzestupem. Stále se však na trhu dají najít vhodné investiční příležitosti a investor může vyjít z klání s inflací se ctí – řekl Jiří Tyleček, analytik společnosti XTB.

REKLAMA

Centrální banky po celém světě překvapila síla oživení a růst nákladů, které povzbuzují firmy ke zvyšování cen. Intervencionalizmus, který zachránil globální ekonomiku před kolapsem, měl za následek, že domácnosti měly někdy vyšší příjmy, než kdyby k pandemii vůbec nedošlo. Politika volných peněz zároveň povzbudila investory, aby hledali alternativy hotovosti. To mělo výrazný vliv na ceny surovin, což zvyšovalo další náklady celé společností. Jak by se měli v takové situaci chovat investoři?

V tomto reportu se zaměřujeme na inflaci v USA, protože ta bude určovat politiku Fedu, která má zase klíčový význam pro globální trhy včetně zlotého a varšavské burzy. Vysvětlíme, které ukazatele týkající se inflace bychom měli sledovat, a které publikace s údaji o inflaci jsou nejdůležitější. Odpovídáme také na klíčovou otázku, kterou si kladou profesionální investoři i domácnosti – stoupne inflace? – dodává Przemysław Kwiecień, hlavní analytik XTB.

Pět důvodů pro zvyšování inflace

Při budování investičního portfolia by měl každý investor brát v úvahu množství faktorů, které mohou mít vliv na celkovou efektivitu investic. Inflace do této skupiny nepochybně patří. Analytici XTB rozlišili pět indikací ve vztahu k americké ekonomice, které mohou naznačovat další zvyšování míry inflace:

  1. Peněžní transfery jsou ohromné – kvůli přímým platbám, sociálním dávkám v nezaměstnanosti a další podpoře, mají americké domácnosti více peněz, než by kdy měly bez nástupu pandemie
  2. Odložená poptávka je silná – spotřebitelé nemohli utrácet za celou řadu zboží nebo služeb. Po otevření ekonomiky budou svou spotřebu dohánět
  3. Ceny komodit strmě rostou – nejde jen o ropu. Podívejte se na měď, bavlnu, zrniny – rychlý růst cen je důsledkem uvolněné měnové politiky. Investoři hledají nejlepší zhodnocení a donedávna byly nízké ceny komodit (v porovnání s akciemi) lákavé
  1. Náklady na COVID – ekonomika se opět otevírá, ale zvýšené náklady na hygienu můžeme očekávat i nadále

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Dobré zprávy z ekonomiky… prozatím

Podle předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika i ve druhém čtvrtletí mírně vzrostla. Nenaplnila se chmurná očekávání finančních trhů ani centrální banky, která už počítala s recesí. Růst HDP dosáhl oproti prvnímu čtvrtletí 0,2 %, což je sice 4x pomalejší tempo než na začátku roku, třetinové ve […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.