Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Vzniká první český fond kvalifikovaných investorů řízený robotem

Investice 28.06.2016 | 07:59 0 Komentářů

Ekonomové Pavel Kohout a Aleš Michl společně s investiční skupinou Amista zakládají fond kvalifikovaných investorů Quant. Od investorů chtějí získat alespoň jednu miliardu korun. První český fond, který řídí robot, bude investovat do amerických akcií a dluhopisů skrze ETF fondy.

Proč je fond zaměřen zrovna na americký finanční trh? „Spojené státy netrpí problémy, jako jsou brexit nebo záporné úrokové sazby,“ tvrdí oba ekonomové. Fond Quant je podfondem akciové společnosti Robot Asset Management SICAV, která již získala licenci od České národní banky (ČNB).

Fond je řízen matematickým algoritmem, eliminuje tak chyby lidského faktoru. „Quant je schopný porážet portfolio manažery, nikoli však hrubou výpočetní sílu, nýbrž odolností vůči stresu a emocionálnímu vypětí. Portfolio manažer není imunní vůči politickým událostem a ekonomickým zvratům se značným emocionálním nábojem, algoritmus ovšem ano,“ vysvětlil Aleš Michl.

O rozložení portfolia mezi americké akcie a dluhopisy rozhoduje algoritmus. „Jde o model s velmi nízkou frekvencí obchodů. Majetek fondu tak mohou třeba i několik let tvořit jen akcie, nebo naopak nemusí mít delší dobu vůbec žádné,“ uvedl Pavel Kohout, který se algoritmu věnuje již od roku 2009.

Fond je určen bohatým investorům. Minimální investice do fondu činí jeden milion korun. Celkové náklady by měly dosáhnout 1,15 procenta ročně. Výsledky zpětných testů ukazují, že by fond řízený algoritmem měl dosahovat výnosu více než pět procent ročně při poloviční volatilitě oproti srovnatelným akciovým fondům.

Zdroj: ČTK, iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.