CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

19. 04. 2023

0 komentářů

Vzácné známky mohou být skvělou investicí

 

Poslední roky roste počet lidí, kteří staré a vzácné známky vyhledávají jako investici. Důvodem byly nejprve levné peníze a téměř nulové úroky. Nyní je to vysoká inflace a obecné hledání bezpečného přístavu pro uložení peněz. Vedle investičního potenciálu přinášejí známky i radost z vlastnictví něčeho unikátního.

Loading 

Současný investiční trend začal v roce 2009, tedy v období globální hypoteční a bankovní krize. Od té doby se objevuje stále více investorů, kteří hledají „bezpečný přístav“.

V dosavadní historii filatelie máme zkušenost, že ceny známek v krizích a nejistotách cenově rostou. Samozřejmě je ale třeba důkladně vybírat, do čeho investovat. Ze všech známek, které byly kdy vydány, má investiční potenciál zhruba pouze pět procent emitovaných titulů,“ říká David Kopřiva, zakládající člen Prestige Philately Club Prague.

V dnešní nákupní horečce se ale investoři bohužel pouští i do experimentů a neuváženě utrácí za neperspektivní známky. Proto se vždy doporučuje poradit se s odborníkem a důkladně zvážit, do jakých konkrétních známek se vyplatí investovat.

Od roku 2019 se cena nejlepších zahraničních investičních známek zvýšila v průměru o polovinu. U některých československých známek je to až o sto procent. „Jde o cenový skok, který není úplně běžný. V dlouhodobém průměru vnímáme meziroční růstový trend okolo osmi procent. U vybraných raritních položek pak můžeme hovořit až o 20 procentech,“ vysvětluje David Kopřiva z PPCP.

Tak jako u každé alternativní investice, tak i u známek je potřeba počítat spíše se střednědobým horizontem investice, který řádově odpovídá 5 rokům. Ideální je známky vnímat jako dlouhodobé uložení prostředků, například jako zajištění pro děti.

REKLAMA

Filatelie vyžaduje širokou škálu znalostí. U známek se kromě vzácnosti hodnotí i další parametry, jako jsou zejména cenová a poptávková tradice, kvalita, vlastnická linie, příběh vzniku známky a podobně. Vzácné a drahé známky musí mít atesty pravosti a jakosti. Sebemenší poškození známky znamená snížení její hodnoty o desítky procent. Výhodou filatelie je, že ze všech alternativních investičních oborů má největší expertní podporu, v podobě mezinárodně uznávaných znaleckých komisí, cenových databází a grafů, rozsáhlých archivů aukčních firem a samostatných cenových indexů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nástrahy světa korporátních dluhopisů. Vyhněte se podvodu, než bude pozdě

Investice do korporátních dluhopisů jsou tradiční cestou, jak dosáhnout stabilních výnosů, avšak v dnešním ekonomickém prostředí se stává stále důležitějším faktorem rozpoznat rizika spojená s tímto typem investice. Nedávný rozmach firemních dluhopisů v České republice přinesl na trh novou úroveň složitostí a výzev. Nový nástroj, srovnávač firemních […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *