CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

19. 04. 2023

0 komentářů

Vzácné známky mohou být skvělou investicí

 

Poslední roky roste počet lidí, kteří staré a vzácné známky vyhledávají jako investici. Důvodem byly nejprve levné peníze a téměř nulové úroky. Nyní je to vysoká inflace a obecné hledání bezpečného přístavu pro uložení peněz. Vedle investičního potenciálu přinášejí známky i radost z vlastnictví něčeho unikátního.

Loading 

Současný investiční trend začal v roce 2009, tedy v období globální hypoteční a bankovní krize. Od té doby se objevuje stále více investorů, kteří hledají „bezpečný přístav“.

V dosavadní historii filatelie máme zkušenost, že ceny známek v krizích a nejistotách cenově rostou. Samozřejmě je ale třeba důkladně vybírat, do čeho investovat. Ze všech známek, které byly kdy vydány, má investiční potenciál zhruba pouze pět procent emitovaných titulů,“ říká David Kopřiva, zakládající člen Prestige Philately Club Prague.

V dnešní nákupní horečce se ale investoři bohužel pouští i do experimentů a neuváženě utrácí za neperspektivní známky. Proto se vždy doporučuje poradit se s odborníkem a důkladně zvážit, do jakých konkrétních známek se vyplatí investovat.

Od roku 2019 se cena nejlepších zahraničních investičních známek zvýšila v průměru o polovinu. U některých československých známek je to až o sto procent. „Jde o cenový skok, který není úplně běžný. V dlouhodobém průměru vnímáme meziroční růstový trend okolo osmi procent. U vybraných raritních položek pak můžeme hovořit až o 20 procentech,“ vysvětluje David Kopřiva z PPCP.

REKLAMA

Tak jako u každé alternativní investice, tak i u známek je potřeba počítat spíše se střednědobým horizontem investice, který řádově odpovídá 5 rokům. Ideální je známky vnímat jako dlouhodobé uložení prostředků, například jako zajištění pro děti.

Filatelie vyžaduje širokou škálu znalostí. U známek se kromě vzácnosti hodnotí i další parametry, jako jsou zejména cenová a poptávková tradice, kvalita, vlastnická linie, příběh vzniku známky a podobně. Vzácné a drahé známky musí mít atesty pravosti a jakosti. Sebemenší poškození známky znamená snížení její hodnoty o desítky procent. Výhodou filatelie je, že ze všech alternativních investičních oborů má největší expertní podporu, v podobě mezinárodně uznávaných znaleckých komisí, cenových databází a grafů, rozsáhlých archivů aukčních firem a samostatných cenových indexů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *