CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

23. 01. 2008

0 komentářů

Výsledek hospodaření státu: schodek 66,4 miliard Kč

 


 

Rozpočet České republiky pro rok 2007 počítal s deficitem 91,3 miliardy Kč. V průběhu letních měsíců se hospodaření České republiky dokonce přehouplo do černých čísel, nicméně žádný z ekonomů nepředpokládal, že by státní rozpočet pro rok 2007 skončil v přebytku. Výsledný schodek 66,4 miliardy Kč, o 25 miliard Kč nižší oproti plánu, příjemně potěšil nicméně málokoho překvapil.

„Ukazuje se, že je-li vůle, tak to dolů jde. Je to pozitivní zpráva pro finanční trhy, podpora kurzu koruny,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl a doplnil „rozpočet se svezl s ekonomickým růstem. Pokladna se plnila hlavně díky historicky nejdynamičtější spotřebě domácností.“

Stát v loňském roce vybral o 10,9 miliardy více na dani z příjmů fyzických a právnických osob a naopak ušetřil na státních aktivech 3,6 miliardy korun.

Ministr Miloslav Kalousek na tiskové konferenci také zdůraznil, že Česko si vedlo dobře i v čerpání peněz z Evropské unie. Loni získalo o 14,5 miliardy více, než zaplatilo. To je podle ministra poměrně pozitivní trend. O rok dříve to byla zhruba polovina, v roce 2005 jen něco přes dvě miliardy.

Miloslav Kalousek nicméně připomněl, že je třeba i nadále udržet úsporné tempo rozpočtu. „Je ale velmi špatnou zprávou, že ekonomika na vrcholu má vůbec nějaký deficit,“ řekl ministr.

Výsledky hospodaření státu podle něj ukazují, že správci jednotlivých rozpočtových kapitol, tedy především ministerstva, nejsou schopni reálně utratit přidělené peníze. Ke konci loňského roku je totiž v rezervních fondech jednotlivých ministerstev celkem 96,6 miliardy korun. Jedná se o částky, které ministerstva ze státního rozpočtu získala, ale dosud neutratila, ale s kterými mohou v dalších letech hospodařit. Proto chce ministr navrhnout vládě zvláštní režim správy fondů, který by případné neefektivní utrácení těchto peněz reguloval.

REKLAMA

Pro příští rok parlament České republiky schválil rozpočet s deficitem ve výši 71 miliard Kč.

Zdroj: Ministerstvo financí, iDnes, Novinky.cz

Čtete dále:

Jan Traxler: Next 11 – země budoucnosti: Nigérie
Petr Zámečník: Mark Mobius: Buďte trpěliví
Luboš Svačina: Adopce podnikatelů na dálku: Mikrofinancujte… Jak na to?
Daniel Kuchta: Hlavní témata příštího roku: 0patrnost a hypoteční krize

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.