Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Výplaty náhrad z Fondu pojištění vkladů se zkrátí na 20 pracovních dnů

Banky Daniel Kuchta 21.01.2010 | 16:16 0 Komentářů

Podle novely zákona o bankách v souvislosti se směrnicí Evropského parlamentu a rady přijaté 11. března 2009, bude lhůta pro výplatu náhrad pojištěných vkladů zkrácena z dnešních tří měsíců na 20 pracovních dnů.

Fond pojištění vkladů i bankovní instituce se na zkrácení lhůty, která by měla být aktuální od 1. ledna 2011, intenzivně připravují. Vzhledem k procesní složitosti změny se již nyní pracuje na systémovém a softwarovém řešení.

„Výměna informací a zkušeností s experty i mimo Evropskou unii by měla umožnit vyvarovat se některých chyb a pomoci nastavit procesy tak, aby se klienti, pokud by situace pro výplatu náhrad z pojištěných vkladů nastala, mohli rychle a jednoduše dostat ke svým finančním prostředkům“, říká výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová.

Novela zákona o bankách by měla znamenat také zvýšení limitů pojištění bankovních vkladů ze současných 50 tisíc eur na 100 tisíc eur (asi 2,6 milionu korun).

„Zkrácení termínu výplat a zvýšení pojištěné částky vkladů je krokem ke stabilizaci důvěry vkladatelů v bankovní systém a v případě potenciálních problémů jedné banky by měl přispět k omezení  vzniku dominového efektu a podpořit udržení klidu na bankovním trhu“ , říká Renáta Kadlecová. „Pro každého člověka je nepříjemné, pokud se nemůže po určitou dobu dostat ke svým finančním prostředkům, proto se snaží vláda a banky, společně s Fondem pojištění vkladů dopady co nejvíce minimalizovat“, dodává Kadlecová.

Zdroj:
Tisková zpráva FPV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.