Neděle 09. srpna. Svátek má Roman.

Sněmovna schválila pojištění vkladů až do 50 000 eur

Banky Luboš Svačina 11.11.2008 | 13:44 0 Komentářů

Poslanecká sněmovna dnes na mimořádné schůzi odsouhlasila novou hranici pojištění vkladů, která se z původních 25 tisíc zvýšila na 50 000 eur.

Dosud byly vklady v bankách a stavebních spořitelnách pojištěny maximálně do 90 % hodnoty. Podle nové normy to bude celých 100 %, tedy maximálně 50 000 eur. Případné náhrady by klientům vyplatil Fond pojištění vkladů, kam banky každoročně přispívají. Fond pojištění vkladů nyní spravuje přibližně 25 miliard Kč a ročně do něho připlyne přibližně 1,8 miliardy korun. V případě větší potřeby hotovosti by Fondu vypomohl stát. 

Politici se shodují, že se zatím jedná o preventnivní opatření, jehož cílem je ještě více podpořit důvěru občanů v český bankovní systém. "Je to zákon, který reaguje na současnou situaci, byť vklady v českých bankách jsou bezpečné. Banky jsou v dobré kondici," řekl Miroslav Kalousek, ministr financí ČR.

Novela zákona ještě musí projít senátem a podepsat by ji měl prezident Václav Klaus. Poslanci chtějí, aby senátoři úpravu zákona odsouhlasili již ve zrychleném čtení.

Zdroj: Aktualne.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.