Úterý 22. října. Svátek má Sabina.

Výplach na drahých kovech pokračuje. Zlato i stříbro nadosah tříletých minim

Investice 26.06.2013 | 15:35 0 Komentářů

Drahé kovy se ještě nestihly otřepat z poklesů v minulém týdnu a těžké ztráty jsou opět na pořadu dne. Zlato dnes před polednem kleslo až na 1224 USD/oz, přiblížilo se tříletým minimům a už téměř o sto dolarů překonalo dubnová minima. Stříbro zaznamenává ještě hlubší poklesy, dnešní minima dosáhla na 18,41 USD/oz. po ztrátách až o 5,9 % (komentář XTB).

Drahé kovy reagují na pravděpodobné postupné utahování měnové politiky v USA. Cenám zlata ani stříbra nepřispívají dobrá makrodata z USA, která zvyšují šance na postupný konec kvantitativního uvolňování.

Graf: Vývoj cen zlata a stříbra od počátku roku 2007 (v USD/oz.)

xtb-vyprodej-kovy

Ze zlatých ETF fondů už letos zmizelo 60 miliard dolarů kvůli důvěře v lepšící se vývoj ekonomiky a nízkým inflačním očekáváním. Ve druhém čtvrtletí kleslo zlato už o 23 %, a to znamená potenciálně nejvyšší čtvrtletní ztrátu minimálně od roku 1920.

Napříč trhem dostává zlato i stříbro snížené nákupní doporučení. Jen v tomto týdnu aktualizovaly své cílové ceny níže Morgan Stanley, Credit Suisse a Goldman Sachs. Zlato od počátku roku ztrácí 21,6 % a stříbro 31 %.

Těžký medvědí trend může pokračovat v závislosti na přicházejících statistikách, hlavně pak z USA. Zlato naopak mohou podpořit problémy Evropy s rostoucími úrokovými sazbami, které by mohly zvýšit rizikovou averzi a donutit Evropskou centrální banku opět rozvolnit měnovou politiku.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.